YüzerGES Pazar Payının 2030 Hedefi

New York, ABD, 19 Mayıs 2023 (GLOBE NEWSWIRE) – Market Research Future (MRFR) tarafından yapılan “YüzerGES Piyasa Bilgileri: Ürün, Konum ve Bölgeye Göre 2030 Tahminleri” araştırma raporuna göre , Yüzer GES piyasasının 2022 ile 2030 arasında %24,40 oranında büyüyebileceği tahmin ediliyor. Piyasa büyüklüğü, 2030 yılı sonunda yaklaşık 4,3 milyar dolar seviyesine ulaşacak.

YüzerGES, yenilenebilir enerji sektöründe ortaya çıkan bir teknolojidir. Bu sistemde paneller, göletler, göller, su rezervuarları ve hatta okyanus gibi su alanlarına kurulur. Dünya genelinde birçok bölgede güneş paneli kurulumu için uygun arazi bulunmamaktadır. YüzerGES ile sıklıkla kullanılmayan su alanlarını kullanarak bu soruna çözüm sunar. Ayrıca suyun soğutma etkisi sayesinde kara üzerindeki güneş panellerinden daha verimlidir. Suyun panellerin sıcaklığını düşürmesi de panellerin verimliliğini artırır.

COVID-19’ün YüzerGES piyasasına en önemli etkilerinden biri proje inşaatı ve kurulumunda gecikmelere neden olmasıdır. Salgın, tedarik zinciri aksamaları, işgücü kıtlığı ve seyahat kısıtlamaları gibi faktörler nedeniyle yüzen güneş panellerinin inşaat ve kurulumunu geciktirdi. Bu, projelerin tamamlanmasında gecikmelere ve piyasanın büyümesinde yavaşlamaya yol açmıştır. Ancak, COVID-19’ün YüzerGES piyasasına bazı olumlu etkileri de olmuştur. Salgın, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemini vurgulamış ve dünya genelinde hükümetler ve işletmeler yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya giderek daha fazla ilgi göstermektedir. Ayrıca, salgın nedeniyle ekonomik durgunluk, yenilenebilir enerji piyasasını rekabetçi hale getirmiştir.

Kuzey Amerika, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin artması ve YüzerGES teknolojisinin benimsenmesinin büyümesiyle önemli bir pazardır. ABD, Kuzey Amerika’daki en büyük pazardır ve bölgenin çoğunluk pazar payını oluşturur. Yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek amacıyla yapılan hükümet girişimleri ve YüzerGES’e yapılan yatırımlar, Kuzey Amerika pazarının büyümesini desteklemiştir. Ayrıca, rezervuarlar, göller ve göletler gibi bol miktarda su alanı, YüzerGES kurulumu için uygun fırsatlar sağlamıştır.

Avrupa, iklim hedeflerinin ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin büyümesinin etkisiyle YüzerGES için önemli bir pazardır. Fransa, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler, Avrupa’da bu sistemin benimsenmesinde öncü rol oynamıştır. Bölgenin sıkı çevresel düzenlemeleri, şirketleri çevresel ayak izini azaltmak için sürdürülebilir enerji kaynaklarını benimsemeye yönlendirmiştir. Asya Pasifik bölgesi, elektrik talebinin artması ve bölgenin uygun düzenleyici ortamı nedeniyle YüzerGES için en büyük ve en hızlı büyüyen pazardır. Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkeler, bölgedeki ana pazarlardır ve Çin, küresel olarak en büyük pazardır. Bölgedeki artan nüfus ve kentselleşme, elektrik talebinde büyük bir artışa neden olmuş ve YüzerGES gibi yenilenebilir enerji sistemleri için önemli fırsatlar yaratmıştır.

KAYNAK