Yeşil Hidrojen Projesi için 2,6 GW’lık GES Planı

Provaris Energy, Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki Tiwi Adaları için Tiwi H2 yeşil hidrojen ihracat projesini geliştirdi ve önerilen güneş enerjisi santrali ve iletim sistemi için tasarım fizibilite raporu tamamlandı. Provaris Energy, Tiwi H2 yeşil hidrojen projesinin 2027’de faaliyete geçme yolunda olduğunu söylüyor.

Mühendislik danışmanlığı şirketi CE Partners’ın yakın tarihli bir raporu, güneş enerjisi santrali ve iletim sisteminin konsept tasarımını %30’a kadar ilerletiyor, bu da öncü ve tasarım optimizasyonu için temel sağlıyor. Perth merkezli Provaris Energy, raporun temel bulgularının, Kuzey Bölgesi kıyılarındaki Tiwi Adalarında önerilen 2.640 hektarlık GES alanının 2,6 GWp güneş enerjisini destekleyebileceğini gösterdiğini söyledi.

Tek eksenli izleme sistemine sahip güneş enerjisi santralinin yılda 5.000 GWh’den fazla temiz enerji üretmesi bekleniyor. GES’ten hidrojen üretim ve ihracat bölgelerine 30 kilometre uzanan dört devreli, 275 kV iletim hattı ile teslim edilecek.

Provaris Energy, üretim tahminlerine dayanarak, Tiwi H2 projesi için beklenen en yüksek yeşil hidrojen üretimini ve ihracat hacmini yılda 90.000 ton (TPA) olarak revize etti. Provaris İcra Direktörü ve Baş Geliştirme Sorumlusu Garry Triglavcanin, şirketin bugüne kadar yapılan çalışmalardan memnun olduğunu ve ilgili kilit Tiwi Adası paydaşlarıyla arazi anlaşmaları sağlamanın bir sonraki önemli adım olacağını söyledi. “Tatmin edici bir sonuca ulaşıldığında, projeyi 2024’ün sonu için hedeflenen finansal bir kapanışa doğru yönlendirmek için FEED ve daha fazla mühendislik çalışması planlanıyor” dedi. “Önemli paydaşların desteğiyle, proje geliştirme programı, Provaris’in 2027’nin sonlarında hedeflenen ilk hidrojen üretimine ve ihracatına hâlâ izin veriyor.”

Provaris Energy, çevresel etki beyanının şu anda hazırlandığını ve 2024’ün başlarında sunulması planlandığını, taslak proje ve arazi anlaşmalarının ise Tiwi Kara Konseyi’ne sunulduğunu söyledi. Şirket, ön uç mühendislik tasarımına (FEED) kadar proje geliştirme ve gelecekteki nihai yatırım kararı için potansiyel ortak girişim ortaklarıyla görüşmelere başladığını söyledi.

Tiwi H2 Projesi tesisinde üretilen yeşil hidrojenin, özellikle Japonya, Güney Kore, Singapur ve Çin olmak üzere Asya-Pasifik bölgesine ihraç edilmesi bekleniyor. Tiwi H2 projesindeki ilerleme, Provaris Energy’nin hidrojenin taşınması ve depolanması için bir prototip tank inşa etmek ve test etmek üzere Norveçli şirket Prodtex ile işbirliği yapacağını belirten yakın tarihli bir duyuruyu takip ediyor.

Provaris Energy, tescilli sıkıştırılmış gaz hidrojen taşıyıcısı H2NEO ve yüzer depolama çözümü H2Leo için bir prototip tankı test etmesi için Prodtex ile bir sözleşme imzaladığını söyledi. İki taraf ayrıca, sıkıştırılmış hidrojen tanklarının inşası için Norveç’te ortaklaşa tam otomatik bir üretim ve fabrikasyon tesisi geliştirmeyi kabul etti. Tank üretim tesisinin 2025 yılının ortalarında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

KAYNAK