Yenilenebilir Enerji Yönetimi için Yeni Yazılım Sistemi

Pacific Gas & Electric (PG&E), Schneider Electric ile ortaklaşa mesken güneş enerjisi santrali, elektrikli araçlar ve enerji depolama gibi kaynakları koordine edeceğini açıkladı.

California’nın önde gelen kamu kuruluşu PG&E, Schneider Electric ile ortaklaşa bir dağıtılmış enerji yönetim sistemi (DERMS) başlattı. Yazılımın amacı, aşırı hava koşulları veya yoğun elektrik talebi dönemlerine yanıt vererek daha fazla miktarda dağıtılmış enerjinin şebekeye katılmasını sağlamaktır. PG&E, yazılımın daha hızlı şebeke bağlantıları sağladığını söyledi.

EcoStruxure DERMS adlı platform, elektrikli araçlar, çatıda güneş enerjisi, enerji depolama ve mikro şebekeler gibi kaynaklar için veri toplar ve analiz eder. Veriler daha sonra, esnek şebeke kaynaklarının değerini göstermeye ve ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için şebeke operatörlerine gelişmiş koordinasyon ve iletişim sağlar. Microsoft, Schneider Electric ve PG&E, dağıtılmış enerji kaynaklarını geniş ölçekte entegre etmeye yönelik yeni bir kamu hizmeti sektörü standardına ulaşmak için işbirliği içinde çalışacak. Bu işbirliği, Schneider Electric’in “Üreten Üreticiye Şebeke” felsefesinin bir örneğidir.

Schneider Electric, “Kısa vadeli hedefleri etkili bir şekilde ele almak ve uzun vadeli vizyona hazırlanmak için uygulamasında adım adım bir yaklaşım çok önemlidir” dedi. PG&E, Kuzey ve Orta Kaliforniya’da 16 milyondan fazla kişiye hizmet vermektedir. Tesis, şebekeye bağlı 700.000’den fazla mesken güneş enerjisi santrali müşterisine ve 55.000 pil enerjisi depolama müşterisine sahiptir. Bu, elektrik kullanımını verimli bir şekilde koordine etmeye hazır 500 MW’ın üzerinde yerel, esnek kaynağa eşittir. Tesis ayrıca 1,2 GW’tan fazla çevrimiçi şebeke ölçeğinde enerji depolama alanına sahiptir ve bunun Eylül ayına kadar 1,7 GW’a ulaşması beklenmektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dağıtılacak 3 GW’tan fazla depolama için sözleşmeleri var.

PG&E, araç-şebeke entegrasyonu girişimlerine iki milyondan fazla EV’nin katılması hedefiyle, 2030 yılına kadar hizmet alanında yollarda bulunan üç milyon EV’ye güç ve destek sağlamak için şebekeyi hazırlıyor. Bir DERMS yazılım platformu, bu kaynakları koordine etmek için hazır bir uyumdur. Schneider Electric, “Bu metodoloji, kamu hizmeti şirketlerine sürdürülebilirlik, verimlilik, güvenilirlik ve esneklik hedeflerine ulaşmak için dijital olarak dönüşüm yapma gücü veriyor” dedi.

KAYNAK