Yenilenebilir Enerji, Sıcak Hava Dalgaları ve Orman Yangınlarına Karşı

Yunanistan, bu ay elektrik talebini arttıran ardışık sıcak hava dalgaları ve orman yangınları yaşıyor. Yunanistan’ın Bağımsız Enerji İletim Operatörü (IPTO), öğleden sonra elektrik talebinin bu yılın en yüksek noktası olan 10.345 MW’a ulaşmasıyla ülkenin bu hafta rekor kırdığını söylüyor.

Büyük hidroelektrik santralleri de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji, 5.015 MW ile bu talebin yaklaşık yarısını karşıladı. IPTO’ya göre özellikle güneş enerjisi 3.485 MW kapasiteye katkıda bulundu. Kalan kapasite, Yunanistan’ın fosil gazı ve linyit santrallerinin yanı sıra komşu ülkelerden gelen ara bağlantı hatları aracılığıyla akan enerjiden sağlandı. Yunan elektrik sistemi, Temmuz ayının başından bu yana art arda gelen sıcak hava dalgaları ve orman yangınları nedeniyle sürekli bir zorlukla karşı karşıya. Buna rağmen IPTO, sistemin sürekli çalışmasını sağlayarak bu zorluğa mutlak bir başarıyla yanıt verdiğini belirtti. Geleneksel olarak, yaz öğleden sonraları, elektrik sistemini Yunanistan’daki kesintilerden korumak için en zor zamanları oluşturuyordu. Bununla birlikte, toplu güneş enerjisi kurulumları sorunu tersine çevirdi.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı, elektrik tüketicilerini öncelikle 14:00 ile 14:00 arasında şebeke elektriğini kullanmaya teşvik etti. Bakanlık ayrıca Yunanlılara güneş enerjisi santrallerinin elektrik üretmediği gece vaktinde enerji yoğun faaliyetlerden kaçınmalarını tavsiye etti. Yunanistan saat 15.00’te 10.345 MW’lık talep rekoru kırmasına rağmen. bu haftanın Pazartesi günü, gece talebi saat 20:00’de 9.388 MW ile yüksek kaldı. Sıcak hava dalgaları sırasında, rüzgar enerjisi üretimi düşük olma eğilimindedir ve bu da elektrik karışımına hakim olan fosil yakıt santrallerinin ortaya çıkmasına neden olur. 2022’de Yunanistan’ın elektriğinin yaklaşık yarısı temiz elektrik santrallerinden üretildi ve hükümet, enerji karışımında yeşil enerjinin penetrasyonunu artırmayı hedefliyor. Son sıcak hava dalgası deneyimi, enerji depolamaya yönelik acil ihtiyacın altını çizdi.

Şu anda, küçük konut depolama birimleri ve öncelikli şebeke bağlantısından yararlanan lisanslı, ortak yerleşimli yenilenebilir enerji ve depolama tesisleri için teşviklerle birlikte 1 GW’lık pillerin ihalesi devam ediyor. Önemli bir enerji depolama kapasitesi olmadan Yunanistan, gaza güvenmeye devam ederken kirli linyit filosunu aşamalı olarak devre dışı bırakamayacak.

IPTO, başarılı çalışmasına katkıda bulunan diğer iki faktörü de vurguladı: ortaya çıkabilecek teknik sorunları ele almak için kritik ekipman üzerinde düzenli kontroller ve “iki yeni termal ünitenin deneme işletimi”. Ancak, Yunanistan’ın termal ünitelerini aşamalı olarak devre dışı bırakıp bırakmayacağı ve nasıl kaldırabileceği belirsizliğini koruyor.

KAYNAK