İskoçya’da Yenilenebilir Enerji ile Güçlenen Dikey Tarım, Karbon Ayak İzini Azaltıyor

Aberdeen’deki araştırmacılara göre, İskoçya’nın artan yenilenebilir enerji kullanımı, dikey tarım tekniklerini, yeşilliklerin tarlalarda yetiştirildiği geleneksel yöntemlerden daha iklim dostu hale getirebilir. James Hutton Enstitüsü’ndeki uzmanlar başlangıçta, 2019’da İskoçya’da enerji kullanımına dayalı olarak, marul yetiştirmek için kapalı, kontrollü tarım yöntemlerinin kullanılmasının geleneksel açık alan yöntemlerinden daha fazla karbon saldığını keşfetti. Ancak, dikey tarımın karbon ayak izinin %91’ine tekabül eden yenilenebilir enerji kaynaklarının güç için artan kullanımı, artık çevresel yeterlilik açısından Birleşik Krallık’ta açık alanda yetiştirilen marulla aynı seviyede olduğu anlamına gelebilir. %100 yenilenebilir elektrik ve teknikteki daha fazla iyileştirme sayesinde, iç mekanda yetiştirmeden kaynaklanan emisyonlar, İspanya’da yetiştirilen marul ve Birleşik Krallık’ta ısıtılan seralarda yetiştirilen marul da dahil olmak üzere diğer geleneksel yetiştirme yöntemlerinden daha da aza düşebilir.

Ancak Hutton’da çalışmayı yöneten bir yaşam döngüsü analisti olan Frances Sandison, dikey tarımın %100 yenilenebilir enerjiyle bile karbon nötrlüğüne henüz ulaşmadığını söylüyor. “Dikey tarımın karbon ayak izi hakkında karışık kanıtlar var ve işin içinde birçok değişken olduğu için bu karmaşık bir durum” diyor. “Ancak, hala geliştirme aşamasında olan gıda yetiştirmenin nispeten yeni bir yolu, bu nedenle hala iyileştirilebilecek birçok alan var. “Şu anda dikey tarım kullanılarak nelerin yetiştirilebileceği konusunda sınırlamalar var ve çoğunlukla yapraklı yeşillikler ve bitkilere odaklanılıyor. Ancak çilek ve domates gibi başka ürünler de yetiştiriliyor ve diğerleri sürekli olarak araştırılıyor. “Dikey çiftçiliğin başka faydaları da var; örneğin, yıl boyunca mevsimselliğe maruz kalmayan ve daha az depolama ve böcek ilacı ihtiyacıyla yerel olarak yetiştirilebilen ürünler sağlamak gibi.” Çalışma teorik bir çiftliğe dayanıyordu.

Araştırmacılar şimdi, İskoç Hükümeti ve endüstrisinden gelen yeni finansman sayesinde araştırmalarını Birleşik Krallık’taki gerçek dikey çiftliklerle çalışacak şekilde genişletmeyi planlıyorlar. En son finansman, tesislerin, tam yaşam döngüsü ayak izleri de dahil olmak üzere çevresel kimlik bilgilerini daha da iyileştirmek için nasıl iyileştirilebileceğine bakmalarına da olanak tanıyacak.

İngiltere ve İskoç hükümetleri tarafından finanse edilen Hutton’ın 27 milyon sterlin değerindeki Dundee merkezli Gelişmiş Bitki Büyüme Merkezi (AGPC) inovasyon merkezinin Direktörü Profesör Derek Stewart şöyle diyor: “APGC’yi kapsayan bu çalışma, daha geniş düşünme ihtiyacını vurguluyor ve gıda üretiminin etkileri göz önüne alındığında daha derin. “İskoçya giderek yenilenebilir enerji ülkesi haline geliyor ve bu çalışma, bunun İngiltere ve ötesinde sürdürülebilir gıda üretiminde lider olma potansiyeli sunduğunu vurguluyor. Taze ürün üretimine geçiş, besleyici ve yüksek kaliteli gıdanın mevcudiyetini artırabilir, Birleşik Krallık’ın meyve ve sebze için yıllık 6 milyar sterlinlik ithalat açığını azaltabilir ve kalıcı yüksek değerli işler yaratabilir.”

KAYNAK