Ülkelerin Hidrojen Stratejisindeki Güncellemeler

BloombergNEF yeşil hidrojenin gri hidrojenle beklenenden daha erken rekabete başladığını bildirdi ve Çinli araştırmacılar mikrobiyal hidrojen üretimi üzerine yeni araştırmalar sundular.

Alman hükümeti, yerli elektrolizör kapasitesi için 2030 hedefini ikiye katlayarak 10 GW’a çıkaran Ulusal Hidrojen Stratejisinde bir güncellemeyi onayladı. 2030 yılına kadar ithalat, ülkenin beklenen 95 TWh ila 130 TWh hidrojen talebinin %50 ila %70’ini karşılayacaktır. Tüm sektörlerde hidrojen uygulamaları kurulacak ve 2027-28 yılına kadar 1.800 kilometreden fazla dönüştürülmüş ve yeni hidrojen hatlarına sahip bir hidrojen başlangıç ağı bekleniyor. Alman Yenilenebilir Enerji Federasyonu (BEE), hükümetin stratejisi daha yüksek emisyon ve maliyetlere sahip olan mavi hidrojen de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak ithalatı hedeflediğinden, yeşil hidrojen üretimi için yerel potansiyele daha fazla odaklanmak istediğini söyledi.

BloombergNEF, seviyelendirilmiş hidrojen maliyetinin (LCOH2) bu yıl enflasyon ve yüksek finansman maliyetleri nedeniyle biraz arttığını bildirdi. Bununla birlikte, yeşil hidrojenin (H2) 2030 yılına kadar beş pazarda marjinal maliyetle çalışan mevcut gri H2 tesisleriyle rekabet edebileceğini söylüyor. Analistler, yeşil hidrojenin 2028’de Çin alkalin elektrolizörleri kullanan ve 2033’e kadar yeni mavi H2’den daha ucuz olacağını söylüyor. Batılı alkalin elektrolizörler kullanarak, tüm modellenmiş pazarlarda mavi hidrojeni bir ila üç yıl daha erken azalttı.

İspanya’nın H2B2 Elektroliz Teknolojileri ile Hindistan’ın GR Grubu’nun ortak girişimi olan Greene Electrolysis, Hindistan’da ilk 1 GW’lık proton değişim membranı (PEM) elektrolizör fabrikasını kurmaya başladı. Ekim ayında üretime başlayacak olan santralin başlangıç üretim kapasitesi 100 MW olacak.

Levidian ve United Utilities, grafen ve hidrojen üretmek için Manchester, İngiltere’de kanalizasyon biyogazını kullanmak üzere bir araya geldi. Levidian, “Hükümet tarafından finanse edilen işbirliği, Birleşik Krallık su endüstrisi için bir ilk ve Levidian’ın atık su arıtma sürecinde oluşan biyogazı dekarbonize etmek için kullanılan yenilikçi LOOP teknolojisine tanık olacak” dedi. Anlaşma, başarılı bir fizibilite çalışmasının ardından geldi. Bir LOOP100 sisteminin ilk gösterimi olarak hizmet verecek. Proje, Birleşik Krallık Enerji Güvenliği Departmanı ve Net Sıfır Hidrojen BECCS İnovasyon Programından 3 milyon GBP (3,49 milyon €) finansman almıştır.

KAYNAK