Temmuz 2023’ün Yeşil Ülkesi

Portekiz, güneş ve yeşil hidrojen kapasitesi için 2030 hedeflerini ikiye katlarken insanların daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamasına ve seyahat etmesine yardımcı oluyor. Copernicus İklim Değişikliği Servisi tarafından onaylandığı üzere Temmuz, Dünya üzerindeki en sıcak ay olma yolunda ilerliyor. Güney Avrupa’daki ölümcül sıcak hava dalgaları ve orman yangınları, iklim felaketini önlemek için ne kadar az zaman kaldığını acı bir şekilde ortaya koydu.

Her ülkenin kendine özgü kaynakları var, bu yüzden de daha yeşil bir geleceğe giden yolunu çiziyor. Bunlar önceki Ayın Yeşil Ülkeleri: Arnavutluk, Danimarka, İzlanda ve Avusturya.

Bu ay, bazı önemli karbondan arındırma hedeflerini öne çıkaran bir ülke, yenilenebilir kaynakları artırmayı ve vatandaşlara sürdürülebilir yaşam yolculuklarında yardımcı olmayı amaçlıyor. İşte bu nedenle Portekiz, Temmuz ayı için Ayın Yeşil Ülkesi.

AB’nin bir parçası olarak, Portekiz’in 2050’ye kadar net sıfır hedefi yasalarla güvence altına alınmıştır. Ulusal Enerji ve İklim Eylem Planı 2030, iklim nötrlüğüne giden bu yola rehberlik ediyor. Elektrik üretiminde %80 yenilenebilir enerjiye ulaşma hedefi dört yıl öteye, 2026’ya ertelendi. Bu, Portekiz’in planlanandan birkaç yıl önce, yani 2045’e kadar net sıfıra ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ülke, halihazırda belirli yenilenebilir enerji cephelerinde güç kazanıyor. Güneş ve rüzgar, bu yılın başlarında ilk kez Portekiz elektriğinin yüzde 50’sinden fazlasını üretti.

Ember enerji düşünce kuruluşu analisti Matt Ewen Mayıs ayında “Portekiz enerji geçişinin bir sonraki aşamasına giriyor” dedi. Portekiz Çevre ve İklim Eylem Bakanlığı’ndan yapılan yeni bir açıklamada belirtildiği gibi, bu sonraki bölüm çok daha fazla güneş enerjisinin yanı sıra yeşil hidrojen ve kara rüzgarını içerecektir. Hükümet, “Merkezi olmayan üretim (Yenilenebilir Enerji Toplulukları gibi) dahil olmak üzere güneş fotovoltaiklerine olan bahsi güçlendirdik” diyor.

Toplu taşıma maliyetlerini azaltmak, insanların karbon emisyonlarını azaltmalarına ve hayatlarını iyileştirmelerine (tüm iklim politikalarının yapması gerektiği gibi) yardımcı olmanın en kolay yollarından biridir.
Portekiz yakında, insanların ayda sadece 49 €’ya istedikleri kadar bölgesel tren yolculuğu yapmalarını sağlayacak yeni bir Ulusal Demiryolu Geçişi başlatacak. Plan 1 Ağustos’ta başlıyor ve hükümet tarafından “ülke çapında esneklikle işe gidip gelmeye izin veren düşük maliyetli ve çevre dostu bir ulaşım çözümü” olarak tanımlanıyor. Seyirciyi memnun eden bir başka çevreci unsur da Portekiz’in 100 milyon avroluk evde enerji verimliliği taahhüdü. Bu program, meskenlerdeki “verimsiz” pencerelerin değiştirilmesi için gereken yatırımın yüzde 85’ine kadarını finanse edecek. Ayrıca güneş paneli kurulumları, ısı yalıtımı, ısıtma ve soğutma sistemleri ve Portekiz’in enerji ve su konusunda kendi kendine yeterli hale gelmesi için ihtiyaç duyduğu diğer ekipmanların karşılanmasına yardımcı olacaktır.

KAYNAK