Tarım GES Kurulumlarını Kolaylaştıran Mevzuat

Hırvatistan hükümeti kısa bir süre önce, tarım GES kurulumları için hızlı onay prosedürlerini mümkün kılmak amacıyla, tarım GES’lerin konuşlandırılması için yasal bir çerçeve benimsedi. Hırvatistan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Derneği’nin (RES Hırvatistan) direktörü Maja Pokrovac, verdiği demeçte, “Yeni kabul edilen mevzuat, tarım alanlarına, klasikleşen GES kurulumlarından bile daha hızlı yeşil ışık yakmayı mümkün kılacak.”

Pokrovac, “Tarım GES’lerin verimi optimize etme ve elektrik faturalarını düşürme potansiyeli hakkında daha fazla şey öğrendikçe çiftçiler arasında bir fikir değişikliği oldu” diyor. “Derneğimiz, Eylül ayında başlayacak olan yeni çalışmamızda, Hırvatistan’daki tarımsal voltaj potansiyeli hakkında daha kapsamlı verileri paylaşacak. Çalışma, Hırvatistan’ın önde gelen uzmanları tarafından yürütüldü ve EBRD tarafından finanse edildi.”

Yeni kurallara göre tarım GES’ler, tarım arazisi olarak tanımlanan alanlara, kullanılmayan arazilere ve üzüm bağları ve zeytinlikler dahil olmak üzere kalıcı tarlalara ev sahipliği yapan yerlere kurulabilir. Yeni mevzuat, her çiftçinin arazisine tarım GES kurmasına izin veriyor. “Analizimiz, ülkenin tarım GES potansiyelinin oldukça eşit bir şekilde dağıldığını gösteriyor. Örneğin Slavonya’da bu tür bir kurulum ve şebeke mevcudiyeti için çok fazla potansiyel var,” dedi Pokrovac. Derneğin verilerine göre, Hırvatistan 3 GW’lık tarım GES projesi geliştirme potansiyeline sahip. Pokrovac, “Tarım Bakanlığı’ndan tarımsal güneş enerjisi santrallerine olan ilginin güçlendiğine dair güncellemeler alıyoruz” dedi. “Bu yıl şimdiden büyük gelişmeler bekleniyor ve çift haneli MW büyüklüklerinde projeler bekleniyor. Bu, ülkenin güneş enerjisi filosuna önemli bir katkı olacak.”

Şu anda Hırvatistan’da, ülkenin ilk enerji satın alma anlaşması destekli güneş enerjisi dizileri olması muhtemel olan 3 MW ve 10 MW’lık en büyük kurulumlar da dahil olmak üzere, birkaç kamu hizmeti ölçeğinde proje geliştirilmektedir.

Hidroelektrik, Hırvatistan’ın elektrik üretiminin yaklaşık yarısını, rüzgar ise yaklaşık %14’ünü oluşturuyor. Geçen yılın sonunda güneş enerjisi, Hırvatistan’ın enerji karışımının %0,5’lik bir payını veya yaklaşık 224 MW’ı oluşturuyordu. Ancak, Hırvat dağıtım sistemi operatörü HEP ODS’ye göre, Haziran ayı sonunda şimdiden %2’ye veya 306 MW’a ulaştı.

KAYNAK