Slovenya, Otoyollara Güneş Enerjisi Santralleri Kuracak

Soške Elektrarne Nova Gorica, Slovenya’nın en büyük otoyolu boyunca birkaç GES inşa etmek için Slovenya otoyol operatörü Dars ile birlikte çalışıyor. Sloven güneş enerjisi geliştiricisi Soške Elektrarne Nova Gorica (Seng) ve ülkenin otoyol işletmecisi Dars, Slovenya’nın Maribor, Slovensko Bistrica, Celje, Ljubljana, Vrhnika, Logatec, Postojna ve Koper gibi büyük şehirlerini birbirine bağlayan A1 otoyolu boyunca birkaç güneş enerjisi santrali inşa etmeyi planlıyor. Seng, karayolu boyunca tesislerin inşası ve Primorska ve Karst bölgelerinde birkaç GES projesi için Sloven Kamu Hizmeti Holding Slovenske Elektrarne (HSE) ile bir anlaşma imzaladı. Genel olarak, dizilerin toplam kapasitesi yaklaşık 20 MW olacaktır.

Slovenya Çevre Bakanı Bojan Kumer, “Elektrik tüketimi yıldan yıla artarken, Slovenya’nın kendi kendine yeterliliği üst üste üçüncü yıldır düşüyor” dedi. “Slovenya’nın yenilenebilir enerji kaynaklarına daha yoğun yatırımlara ihtiyacı olmasının nedeni de bu. Bu alanlarda yenilenebilir enerji tesislerinin konuşlandırılmasına ilişkin prosedürleri daha basit ve daha hızlı hale getirmek istiyoruz.”

Büyük ölçekli GES, arazi kullanımındaki kısıtlamalar nedeniyle son yıllarda duyurulan yalnızca birkaç projeyle, Slovenya’da şimdiye kadar çok fazla gelişme çekişi elde etmek için mücadele etti. Uygun yüzeyleri belirlemenin zorluğu, geliştiricileri yaratıcı olmaya itmiştir. Diğer ülkeler şu anda arazi kullanımını en üst düzeye çıkarmak için otoyollar boyunca GES projeleri geliştirmeye çalışıyor. Bunlar Almanya, İsviçre, Hollanda, Güney Kore, İsrail ve Fransa’dır.

Slovenya Fotovoltaik Derneği’nin (SPA) yeni rakamlarına göre, Slovenya 2022’de potansiyel olarak 258 MW yeni güneş enerjisi kapasitesi ekleyebilir. Dağıtım sistemi operatörü SODO’ya göre, ülke 2022’nin ilk üç çeyreğinde 194 MW güneş enerjisi kurdu. Neredeyse tüm kapasite konut sektöründe eklendi. SPA, ülkenin bu yıl sonuna kadar toplam 724 MW kapasiteye ulaşacağını tahmin ediyor. Analistler ayrıca konut sektöründen gelen talebin 2023’te büyümeye devam etmesini beklediklerini söylediler.

KAYNAK