Geri Dönüştürülmüş Seramik Kullanan Yenilikçi Termal Enerji Depolama Çözümü

Sırbistan merkezli Storenergy, depolama ortamı olarak geri dönüştürülmüş seramik kullanan bir termal enerji depolama (TES) çözümü geliştirdi. Katı hal depolama çözümünün, uzun ömür ve düşük bakım maliyetleri sağlayacak şekilde tasarlandığını söylüyor.

TES bugüne kadar büyük ölçüde ölçeklenemese de, teknolojinin ısı ve gücü karbondan arındırma vaadini yerine getirmek için çözümler ortaya çıktı. Sırbistan merkezli Storenergy, depolama ortamı olarak geri dönüştürülmüş seramiği kullanan modüler, paketlenmiş yataklı bir TES çözümü geliştirdi. Malzeme, çelik cüruf gibi endüstriyel katı atıklardan geri dönüştürülmüş seramik elde eden ve 1.250°C’ye kadar sıcaklıkları depolayabilen Masdar City merkezli Ceramic Materials’dan temin ediliyor. Storenergy’nin sisteminde seramik 900°C’ye kadar ısıtılır, ardından ısı hava yoluyla ısı eşanjörüne aktarılır ve ardından klasik bir buhar türbini çevriminde buhar üretilir. Vuksanoviç, “Elektrikli hava ısıtıcısı, depolama tasarımı ve buhar jeneratörü yeni parçalar ve buhar türbini, kondansatör ve elektrik santrali dahil diğer her şey standart donanım” dedi. Şirket, teknolojisi için şimdiden Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Güney Afrika’da patentler almış durumda ve Avrupa belgeleri üzerinde çalışıyor. CEO, “Verimliliği ve onunla elde edebileceğimiz fiyat nedeniyle termal depolama çözümümüzü geliştirmeye karar verdik” dedi.

Çözümün sermaye harcaması 12 €/kWh’dir. Bir GES ile birleştirilmiş bir kurulum için, seviyelendirilmiş elektrik maliyeti (LCOE), 10 MW elektrik çıkışına sahip 1,6 GWh termal depolama sistemi için 42€/MWh ile 50€/MWh arasında hesaplanır. Seviyelendirilmiş ısı maliyeti (LCOH), 330 MWh kapasiteli ve 5 MW ısı çıkışına sahip bir termal depolama sistemi için 23€/MWh olarak hesaplanmıştır.

Sistem, metreküp başına 450-500 kWh ısı hacmi başına yüksek enerji içeriğine sahiptir. “Bunu hidroelektrik santrallerine benzetirseniz aradaki fark çok büyük. 100 metre yüksekliğindeki bir su sütunu yalnızca 0,27 kWh/m3 depolayabilir. Sistemimiz daha kompakt ve daha az yer kaplıyor ve hiçbir konum kısıtlaması olmadan enerji kaynağına yakın inşa edilebilir,” diyor Vuksanovic. Storenergy, ısı için yaklaşık %90 verimlilik öngörürken, kojenerasyon için bu rakam %60’tır. Şirket, yalnızca enerji üretimi için %30-40 civarında bir verimlilik bekliyor. Sistemin 35 yıllık bir kullanım ömrü ile az bakım gerektirdiği söyleniyor. Bir aya kadar enerji depolamak için tasarlanmıştır. Vuksanoviç, “Kayıplar günde yaklaşık %1 olduğundan, daha uzun süre kullanmak mantıklı değil” diyor. Ona göre, optimal olarak, depolama süresi 10 gün olmalı ve bu da %5-10 ısı kaybı ile sonuçlanmalıdır.

Şirketin test projesi, İspanya’daki CIEMAT enstitüsünde konuşlandırılmış 3 MWh’lik bir TES sistemidir. Küçük bir Organik Rankine Çevrimi konteynırlı türbin ile birleştirilmiştir, 2m X 2m ayak izine sahiptir ve 7 metre yüksekliğindedir. Vuksanoviç, “Şimdi, daha büyük boyutlu sistemleri devreye almamıza yardımcı olabilecek yatırımcılar arıyoruz.” dedi. “Sırbistan’da birkaç ve yurtdışında bir proje daha üzerinde çalışıyoruz. Hindistan ve Orta Doğu’dan da teknolojimize büyük ilgi görüyoruz.”

Sistemin hacmi ve nakliye maliyetleri göz önüne alındığında, şirketin stratejisi, inşaat ve fabrikasyon işlerinin çoğu için proje yerine yakın ve proje gerçekleştirme yerlerinde yerel ortaklarla işbirliği içinde üretim yapmaktır.

KAYNAK