Siltronic, Axpo ile Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşması (YETA) İmzaladı

Almanya merkezli bir silikon wafer üreticisi olan Siltronic, güneş enerjisi tedarik etmek için Axpo Solutions ile 10 yıllık bir yenilebilir enerji tedarik anlaşması (YETA) imzaladı. Tedarik edilen enerjiyle üretilen elektrik, 20.000 hanenin yıllık ihtiyacını karşılayacak ve yılda 25.000 ton sera gazını dengeleyecek.

Siltronic, Freiberg, Saksonya ve Burghausen, Bavyera’daki iki üretim tesisi de dahil olmak üzere Almanya’daki operasyonlarının beşte birine yeşil elektrikle güç sağlayacak. İsviçreli elektrik şirketi Axpo Solutions, elektriği Almanya’daki güneş santrallerinden sağlayacak. Axpo, öngörülebilir ve güvenilir bir güç kaynağı sağlayan sabit bir fiyat ve programa göre 60 GWh elektrik sağlamayı kabul etti. 2024 yılında başlaması beklenen proje, 20.000 hanenin yıllık tüketimine güç sağlayacak ve yılda yaklaşık 25.000 ton sera gazını dengeleyecek. Axpo Deutschland genel müdürü Johannes Pretel şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını sağlayan ve aynı zamanda Almanya’da ek panel kapasitesinin inşasını destekleyen bu anlaşmada Siltronic ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.

“YETA alanındaki on yıllık uzmanlığımız sayesinde, panel üretimini sabit bir profile dönüştürmek konusunda rahatız. Bu, Siltronic’in tesislerinin önümüzdeki on yıl içinde saatte kaç megavat saat elektrik tüketeceğini bugünden bilmesini sağlıyor.” Siltronic kurumsal sorumluluk başkanı Michael Wirnsberger şunları söyledi: “Bu sözleşme, daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolumuzda önemli bir kilometre taşıdır. Sadece sorumluluktan bahsetmediğimizi, çevresel etkimizi en aza indirmek için somut adımlar attığımızı gösteriyor.”

Nisan 2023’te Axpo, sürdürülebilir bir poliolefin çözümleri geliştiricisi olan Borealis ile sekiz yıllık bir YETA imzaladı. Axpo, şirket tarafından Avrupa’daki poliolefin ve hidrokarbon işletmelerine güç sağlamak için kullanılacak olan yıllık 100 GWh temiz enerji sağlayacak.

KAYNAK