Şili’de Güneş Enerjisi Kesintileri Rekor Seviyeye Ulaşıyor

Şili, bu yılın ilk beş ayında güneş enerjisi kesintilerinde rekor seviyelere ulaştı. Elektrik şebekesine entegre edilemeyen yenilenebilir enerji miktarı, 2022’nin aynı dönemine göre %86 artarak 735 GWh’ye ulaştı. Şili yenilenebilir enerji derneği Acera’ya göre, Ocak ve Mayıs 2023 arasında yenilenebilir enerji projelerinde tarihi en yüksek kesinti seviyeleri kaydedildi.

Bu dönemde, 735 GWh’lik yenilenebilir enerji şebekeye entegre edilemedi ve bu, 2022’nin aynı dönemine göre %86’lık bir artış anlamına geliyor. Bu, 600 MW’lık bir güneş enerjisi santralinin işletilmesine eşdeğer.

2022 yılında, yenilenebilir enerji kesintisi 1,471 GWh olarak gerçekleşti. Ülkenin kuzeyindeki güneş enerjisi santralleri başlıca etkilenenler oldu, ancak kesintiler, rüzgar enerjisi santrallerinin daha yaygın olduğu güneyde de yaşanmaktadır. Şilili GES sahipleri, güneşli kuzey bölgelerde yüksek üretim ve güney Şili’deki enerji talebini karşılamak için sınırlı tahliye imkanları nedeniyle negatif fiyatlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Mart ayı itibarıyla, Şili’de toplamda 14.305 MW kurulu yenilenebilir enerji kapasitesi bulunmakta olup bunun içinde 8.220 MW’lık kısım güneş enerjisi kurulumlarından oluşmaktadır. Güneş enerjisi kapasitesinin yaklaşık 170 MW’ı, ülkenin net fatura sistemi kapsamında inşa edilen dağınık üretim sistemlerinden gelmektedir. Kapasitenin büyük bir kısmı, öncelikle Şili’nin kuzeyinde bulunan büyük ölçekli güneş enerjisi tesislerinden gelmektedir.

KAYNAK