RWE, 266 MW’lık GES Portföyü için Dominion Energy ile Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşması (YETA) İmzaladı

Alman enerji şirketi RWE, toplam kapasitesi 266 MW olan güneş enerjisi santrali projeleri portföyünden elektrik satmak için ABD merkezli Dominion Energy ile bir dizi yenilenebilir enerji tedarik anlaşması (YETA) imzaladı. Portföy, ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan yedi güneş enerjisi projesinden oluşuyor; bunlardan ikisi Pleasant Hill ve Watlington projeleri bu yıl devreye girdi ve toplam 40 MW kapasiteye sahip. RWE, Wythe County projesinin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesini ve portföyün kapasitesine 75 MW daha eklemeyi bekliyor, kalan dört proje geliştirme aşamasında ve beklenen bir tamamlanma tarihi yok.

RWE’nin bir yan kuruluşu olan RWE Clean Energy, yedi projenin tamamının sahibi olarak görev yapacak ve günlük operasyonlarını yönetecek, ancak şirket henüz Dominion Energy anlaşmasının finansal ayrıntılarını açıklamadı. RWE Clean CEO’su Mark Noyes, “Dominion’un kendi memleketi Virginia’da karbon ayak izini azaltan ve sektörü net sıfıra yaklaştırmaya yardımcı olan bir dizi projeyle ilerlemesine yardımcı olma becerimizle canlandık” dedi.

Anlaşma, RWE’nin son yıllarda önemli ölçüde büyüyen Virginia güneş enerjisi sektöründeki hissesini güçlendirecek. RWE Clean Energy’nin Halifax County’de 80 MW’lık bir proje olan Water Strider tesisi 2021’in ikinci çeyreğinde faaliyete geçti ve yedi yeni projenin yanı sıra şirket şu anda işletme ve boru hattı projelerinde eyalette 346 MW güneş enerjisi kapasitesine sahip. Şirket ayrıca, Water Strider tesisinden gelen enerji için Dominion ile bir YETA imzaladı ve en son haberler, şirketler arasındaki bağları daha da güçlendirecek. Anlaşma, Virginia’nın enerji taleplerini karşılamak için büyük ölçüde kömür ve nükleer enerjiye bağımlı olduğu Virginia güneş enerjisi sektörü için iyi bir haber olacak.

YETA’ların imzalanması, özellikle Virginia güneş enerjisi ve bir bütün olarak ABD güneş enerjisi için cesaret verici en son gelişmedir. Mart ayında Nextracer, Strata Clean Energy ile Arizona, Texas ve Virginia eyaletlerindeki 810 MW’lık projeler için güneş takip cihazları sağlamak üzere bir anlaşma imzaladı. önümüzdeki on yılda ABD güneş enerjisi sektöründeki işler.

KAYNAK