LinkedIn’de İngiltere’de Yayınlanan İş İlanlarının %33’ü Sürdürülebilirlik Sektöründe Yer Alan Yeşil İşlere Ait

LinkedIn’in 2023 Küresel Yeşil Yetenekler Raporu, yenilenebilir enerji sektöründe yer alan işleri ifade eden yeşil işlerin İngiltere’deki iş ilanlarının %33’ünü oluşturduğunu gösteriyor; ancak dünya genelinde yalnızca sekiz işçiden biri bir veya daha fazla bu işler için gerekli yeşil yetenek olarak tanımlanan beceriye sahip.

Rapora göre, yeşil yeteneklere olan talep, bu yeteneklere sahip profesyonellerin sayısından daha hızlı bir şekilde artıyor. 2022 ile 2023 arasında iş gücündeki yeşil yeteneklerin payı %12,3 artarken, en az bir yeşil yetenek gerektiren iş ilanlarının payı %22,4 arttı.

Rapor, yeşil iş ilanlarının 2022 ile 2023 arasında küresel olarak payın neredeyse iki katı kadar hızlı büyüdüğünü belirtiyor. LinkedIn verilerine göre, yeşil işlere geçiş yapan işçilerin tipik olarak %81’i önceden yenilenebilir enerji sektöründe deneyime veya bazı yeteneklere sahiptir. Bu yetenekler arasında iklim eylem planlaması, kurumsal sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir tedarik zinciri bulunabilir.

En az bir yeşil yeteneğe sahip işçiler için LinkedIn’in işe alma oranının, iş gücü ortalamasından %29 daha yüksek olduğu da talep edilen yeşil yeteneklerin göstergesidir. Bunun yanı sıra, küresel olarak işe alma yavaşlasa da yeşil iş ilanlarının %15,2 oranında arttığı görülmektedir.

LinkedIn’in 2018 ile 2022 arasındaki en hızlı büyüyen on iş arasında üçü yeşil işlerdir: Sürdürülebilirlik Analisti, Sürdürülebilirlik Uzmanı ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi.

Avrupa genelinde yeşil yetenekler için en önemli endüstriler arasında inşaat, hizmetler ve petrol, gaz ve madencilik bulunmaktadır. Bununla birlikte, LinkedIn aynı zamanda Avrupa genelinde teknoloji ve finans profesyonellerinin yeşil yeteneklerini artırdığına dair önemli bir artış gözlemledi.

LinkedIn’in raporu ayrıca Fransa’da yedi işçiden birinin ve Almanya’da altı işçiden birinin yeşil yeteneklere sahip olduğunu, ancak yeşil işlerin sırasıyla iş ilanlarının %20’si ve %17’sini oluşturduğunu vurguladı.

Raporla ilgili yorum yaparak, LinkedIn’in Küresel Kamu Politikaları ve Ekonomik Graf Başkan Yardımcısı Sue Duke şunları söyledi: “İklim değişikliğiyle mücadele, insanların yaptığı işlerin ve profesyonellerin ihtiyaç duyduğu yeteneklerin dönüştürülmesini gerektiriyor. Ancak sadece daha fazla yeşil rol yaratmak ve insanların onları doldurmasını beklemek yeterli değil.

“İnsanların yeşil işlere geçmelerini kolaylaştırmak için doğru yeteneklere sahip olmaları gerekiyor. Bu, politika yapıcılar, işletmeler ve eğitim kuruluşları tarafından ortak eylem gerektiriyor.

“Yönlendirilmiş ve özelleştirilmiş beceri geliştirme programları ve işyerinde eğitim, iklim tehdidiyle mücadele edecek yeteneklere sahip küresel bir iş gücü inşa etmek için kritik öneme sahiptir.”

KAYNAK