Lincolnshire’da Yeşil Enerji Potansiyeli Tarım GES’lerle Değerlendirilecek

Lincolnshire’daki iki büyük tarım GES projesinin planlarına ilişkin kararların yakın zamanda alınması bekleniyor. Geliştiriciler Green Switch, Folkingham yakınlarındaki Washdyke Farm’da 63 dönümlük (26 hektar) bir arazi inşa etmek istiyor. Lightsource SPV 217 Limited, Gonerby Moor yakınlarındaki 173 dönümlük (70 hektar) bir alanda bir tarımsal güneş enerjisi santrali için planlar sundu. Güney Kesteven Bölge Meclisinin planlama komitesi önerileri Perşembe günü yapacağı toplantıda değerlendirecek.

Local Democracy Reporting Service’e göre her iki gelişmenin de 40 yıl süreyle faaliyet göstermesi öneriliyor. Geliştiriciler, Washdyke Çiftliği projesinin 8.700’den fazla eve güç sağlayabileceğini ve İngiltere’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli ölçüde katkıda bulunacağını söyledi. Ancak, projenin yerel çevre ve topluluk üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin itirazlar gündeme geldi. Konsey görevlileri, planlama izninin reddedilmesini tavsiye ederek şunları belirttiler: “Ölçeği, yerleşimi ve görünümü ile önerilen gelişme, açık kırsal alanın karakteri ve görünümü üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olacaktır.

Geliştiricilerin 14.000’den fazla eve güç sağlayacağını söylediği Gonerby Moor’daki proje, Washdyke Çiftliği önerisine benzer bir altyapı içeriyor. Ancak, çevredeki manzara üzerindeki etkiyle ilgili endişelere rağmen, memurlar, koşullara bağlı olarak planlama izni verilmesini tavsiye ettiler. Memurun raporu şunu vurguladı: “Önerilen gelişme tarafından üretilen elektrik ve bunun fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma ve sera gazı emisyonlarını azaltma ulusal hedefine ulaşmaya yaptığı katkı önemli bir faydadır.” Lincolnshire için güneş enerjisi santrali tekliflerinin sayısı, son birkaç ayda Gainsborough, Boston, Horncastle ve Rutland ve Stamford sınırında planlanan yedi büyük gelişme ile endişe yarattı. Muhafazakar belediye meclis üyesi Colin Davie, Lincolnshire’ın ülkenin diğer bölgelerine fayda sağlayan yeşil enerji projeleri için çöplük olarak kullanıldığını iddia etti.

KAYNAK