Kuzey Denizi’nde Yüzer GES Projesi

Fransız Engie’nin Tractebel mühendislik alt kuruluşu da dahil olmak üzere Belçikalı bir konsorsiyum, Belçika’nın Kuzey Denizi kıyısındaki Oostende limanı açıklarındaki sularda yüzer bir GES pilot projesini başlatmayı planlıyor.

Dredging, Çevre ve Deniz Mühendisliği NV’yi (DEME), açık deniz uzmanı Jan De Nul’u ve Ghent Üniversitesi’ni de içeren grup, projenin ana yüklenicisi Equans’ın şu anda son montajı gerçekleştirdiğini söyledi. Grup, dizinin yüzdürücüsünü, açık deniz kullanımı için potansiyel faydalar sunan, ancak genellikle sert deniz koşullarında kullanılmayan, belirtilmemiş bir hafif karbon fiber malzeme türü ile inşa ettiğini söylüyor. Yapıya bağlı optik gömülü fiberler ve sensörler, malzemenin yapısal bütünlüğünün (titreşimler/yorulma) okyanus dalgası tankı ve rüzgar tüneli testlerinden elde edilen sayısal modeller ve sonuçlarla uyumlu olup olmadığını değerlendirecektir.

Ghent Üniversitesi’nin de desteğine sahip olan konsorsiyum, yüzer GES’lerin gelişimini büyük ölçekte ilerletmek için yüzen santralden bir yıl boyunca veri toplamayı planlıyor. Grup, “Yüzdürme kuvvetini korumak için yalnızca aşırı deniz büyümesinin şamandıraya bağlanmasını en aza indirmek önemli değil” dedi. “Floater sistemlerinin belirli zorluklar arz eden midye yetiştiriciliği ve istiridye yetiştiriciliği ile birleştirilmesinin değerlendirilmesi için özel testler yapılacaktır.”

Proje, farklı konfigürasyonlara sahip çeşitli güneş hücresi teknolojileri üzerindeki dalgaların, yağmurun ve tuz serpintisinin etkisi hakkında veri toplayacaktır. Şirketler ayrıca dalgaların ve rüzgarın neden olduğu farklı eğim açılarının enerji verimi üzerindeki etkilerini değerlendirmek istiyor. Ayrıca deniz suyuna ve kuş pisliklerine karşı güneş modülleri için gerekli koruma önlemlerinin etkinliğini değerlendirmek istiyorlar.

Tractebel ayrıca Kuzey Denizi’nde bir başka açık deniz güneş enerjisi projesini test ediyor. DEME, güneş enerjisi tesisatçısı Soltech NV ve Ghent Üniversitesi’ni içeren grup, bir su ürünleri çiftliği ve açık deniz rüzgar projesinin yakınına 2 milyon euro’luk bir dizilim kurdu.

Bu yeni uygulama için beklentiler yüksektir. Açık denizlerdeki rüzgar çiftlikleri ile birlikte yüzer GES, elektrik için birden fazla konumun ve mevcut altyapının kullanılmasını sağlayabilir.

KAYNAK