IFC, 400 Milyon Dolar Krediyle Yeni Bir Enerji Depolama Projesini Finanse Ediyor

Uluslararası Finans Kurumu (IFC), yeni Enerji Depolama Sistemlerinin kurulumunu finanse etmek için Engie Energía Chile S.A.’yla (ENGIE Chile) 400 milyon ABD Doları değerinde bir kredi anlaşması imzaladı. Depolama projesi, Şili’nin Ulusal Elektrik Sistemine (SEN) temiz bir enerji tedarikini kolaylaştırmaya yardımcı olacak. Bu, Dünya Bankası Grubunun bir üyesi olan IFC’nin Şili’nin, enerji sektöründeki sürdürülebilirlikle bağlantılı ilk kredisidir ve Engie’nin ülkedeki karbonsuzlaştırma programını hızlandırmaya ayarlanmıştır.

IFC bölge direktörü Manuel Reyes-Retana, “IFC, dekarbonizasyon girişimlerini teşvik etmek ve küresel ısınmaya uyum sağlamak için sürdürülebilir yenilik için gerekli sermayeyi seferber ediyor” dedi. IFC ayrıca önümüzdeki birkaç hafta içinde 50 milyon dolar tutarındaki paralel bir krediyi kapatarak finansman paketini toplam 400 milyon dolara çıkarmayı planlıyor. IFC’ye göre kredi, ENGIE Chile’nin kalan kömür üretim varlıklarını devreden çıkarmak veya dönüştürmek için yapılandırıldı. “Engie gibi lider şirketleri desteklemek, mevcut iklim sorunlarıyla verimli bir şekilde yüzleşmek için hayati önem taşıyor ve bizim için Şili’deki enerji endüstrisi için yeşil ve sürdürülebilirlik bağlantılı kredilerde bir emsal oluşturuyor.”

Engie Chile CEO’su Rosaline Corinthian şunları ekledi: “İnsanlara ve çevreye özen göstererek her gün el ele yaptığımız işi açıklayan yeşil bir kredi olan IFC’den bu desteği aldığımız için çok mutluyuz. ÇSY performansımızla bağlantılı olarak, IFC ile kurumsal stratejimizin iki temel unsuru olan emisyonlar ve çeşitlilikle ilgili finansal olmayan göstergeler için hedefler koyma taahhüdünde bulunduk. Bu finansman, Şili’deki yenilenebilir enerjilere yönelik iddialı yatırım planımızı hayata geçirmek ve böylece ülkenin enerji geçişine öncülük etmeye devam etmek için temel teşkil ediyor.” Finansman paketi, IFC’nin uluslararası finansman portföyünü genişletmesini temsil etmektedir. Bu yılın başlarında şirket, Malawi ve Eritre’de toplam 25 MW’lık ortak konumlu enerji depolamasını finanse etmek için diğer kalkınma bankası AfDB ile ortaklık kurdu.

KAYNAK