Iberdrola ve Vodafone, İspanya, Portekiz ve Almanya’da 410 GW’lık Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmaları (YETA) İmzaladı

İspanyol elektrik şirketi Iberdrola, Vodafone’a İspanya, Portekiz ve Almanya’da yıllık 410 GW güneş enerjisi tedarik etmek için üç yenilenebilir enerji tedarik anlaşması (YETA) imzaladı. Anlaşmaların en büyüğü Vodafone Portekiz’e, İspanya’nın Castilla Y Léon bölgesindeki Palencia eyaletinde yeni tamamlanan 400 MW’lık Velilla güneş enerjisi santralinden güç sağlayacak. Cáceres, İspanya’daki 100 MW’lık Cedillo tesisi, Vodafone İspanya’nın operasyonlarına güç sağlayacak ve Almanya’daki 56 MW’lık Boldekow santralindeki gücün tamamı Vodafone Almanya’ya satılacak.

Iberdrola ayrıca Vodafone İspanya’nın tesislerine 140’tan fazla elektrikli araç şarj noktası kurdu ve şirketler Avrupa çapında daha fazla işbirliğini değerlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

Vodafone Grubu’nun dış ve kurumsal ilişkilerden sorumlu başkanı Joakim Reiter şunları söyledi: “Avrupa genelindeki bu anlaşmalar, Vodafone’un müşterilerimizin %100 yenilenebilir kaynaklardan satın aldıkları elektrikten yararlanmaya devam etmelerini sağlama taahhüdünün altını çiziyor. Ayrıca, 2030 yılına kadar operasyonlarımızda net sıfıra ulaşmak için çalışırken Vodafone’a gelişmiş enerji güvenliği ve uzun vadeli fiyat kesinliği sağlıyorlar.”

Iberdrola’nın küresel müşteriler direktörü Aitor Moso şunları söyledi: “Vodafone gibi ilerici şirketlerle yapılan anlaşmalar, yeni yenilenebilir enerji projelerinin inşa edilmesine izin vermede giderek daha önemli hale geliyor ve şimdi bu güneş enerjisi santrallerinin teslimatını hızlandırmayı dört gözle bekliyoruz.” Iberdrola, İspanya, Portekiz ve Almanya’da 2,2 GW değerinde GES inşasını sağlamak için geçen ay Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 1 milyar Euro’luk (1,1 milyar ABD Doları) bir finansman anlaşması imzaladı. Bu projeler, AYB’nin istihdamı ve ekonomik kalkınmayı artırma çabalarının bir parçası olarak ağırlıklı olarak ortalamanın altında gelire sahip bölgelerde yer alacaktır.

KAYNAK