Hindistan Devleti, 100 MW’lık Yüzer GES için İhale Başlattı

Pencap Enerji Geliştirme Ajansı (PEDA), Hindistan’ın Pencap eyaletinde 100 MW’lık yüzer güneş enerjisi santrali kurmak için geliştiriciler arıyor. PEDA, Punjab’da farklı boyutlarda 100 MW’lık yüzer güneş enerjisi projeleri başlatmak için müstakbel geliştiriciler arıyor.

PEDA, yüzer GES projelerinin fizibilitesi hakkında bilgi toplamayı planladığını söyledi. “Yüzer GES projelerinin fizibilitesi hakkında bilgi toplamayı ve yap-sahip ol-işlet temelinde yüzer GES geliştiricilerinin seçimi için tekliflerin formüle edilmesinde ve çağrılmasında PEDA’yı etkinleştirmek için piyasadaki olası geliştiricilerle etkileşim kurmayı planladığını” söyledi. Projelerden elde edilecek elektrik, devlet elektrik dağıtım şirketi tarafından ihale yoluyla belirlenen tarife üzerinden uzun vadeli olarak temin edilecektir.

Başka bir gelişmede Rajasthan Electronics and Instruments, Hindistan’ın çeşitli eyaletlerinde ve birlik bölgelerindeki hükümet binalarında toplam 50 MW’lık şebeke bağlantılı güneş enerjisi santrali kurmak için teklifleri kabul etmeye başladı. Geliştirici ayrıca 25 yıllık işletme ve bakım desteği sağlamaktan sorumlu olacaktır.

KAYNAK