Güney Avrupa’da Güneş Enerjisi ve Enerji Talebi

Güney Avrupa’da güneş enerjisi üretimindeki önemli artış, sıcaklıkların yeni zirvelere yükselerek iklimlendirme için benzeri görülmemiş talebi körükleyen son sıcak hava dalgalarının ortasında enerji kıtlığından feragat etmede çok önemli bir rol oynadı.

Güneş enerjisi, soğutma için elektrik talebinin de en yüksek olduğu günün en sıcak saatlerinde güneş radyasyonunun en güçlü olduğu yaz sıcağıyla başa çıkmak için özellikle uygundur. İspanya ve Yunanistan, geçen yıl rekor düzeyde yükselen enerji fiyatları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle bağlantılı artan enerji güvenliği arayışı karşısında çok daha fazla güneş enerjisi santrali kuran ülkeler arasında yer alıyor.

İspanyol elektrik şebekesi operatörü Red Electrica, İspanya’nın geçen yıl 4,5 GW’lık rekor bir GES kapasitesi eklediğini ve bunun sonucunda temmuz ayında güneş enerjisi üretiminin bugüne kadarki herhangi bir aydan daha yüksek olduğunu söyledi.

Ember’den alınan veriler, Temmuz 2022’de %16 olan güneş enerjisinin bu yılın Temmuz ayında İspanya’nın elektriğinin neredeyse %24’ünü sağladığını gösterdi. Refinitiv verilerine göre, yükselen sıcaklıklar ve soğutma talebi, 24 Temmuz’da Sicilya’nın güç talebinde zirveye ulaştığında, toplam 1,3 GW olan fazla talebin neredeyse yarısının güneş tarafından karşılandığını gösteriyor. Sicilya’nın geçen ay güneş enerjisi üretimi, Temmuz 2022’nin iki katından fazlaydı.

Güneş enerjisi tek başına şiddetli gerilim altında şebekeleri kaldıramaz. Doğu Sicilya’daki Etna Dağı’nın aşağısındaki Katanya, yerel yetkililerin kısmen sıcaktan sorumlu tuttuğu elektrik ve su kesintileriyle karşı karşıya kaldı. Atina’da elektrik şebekesi operatörü IPTO, orman yangınlarının elektrik şebekesinin bazı bölümlerine zarar verdiğini söyledi. Ancak daha yüksek güneş enerjisi çıkışı, her iki ülkedeki talebin karşılanmasına yardımcı oldu. Şebeke operatörü IPTO, Yunanistan’ın bu yılki en yüksek güç talebi sırasında, yine 24 Temmuz’da, güneş fotovoltaiklerinin toplam 10,35 GW’lık talebin 3,5 GW’ını karşıladığını söyledi.

Belçika gibi daha soğuk ve daha az güneşli Batı ülkelerinde bile güneş enerjisi, güç talebindeki gün ortasındaki ani artışlar sırasında ihtiyaç duyulan ekstra enerjinin %100’ünden fazlasını karşılamıştır. Hızlı büyümesine rağmen güneş enerjisi, rüzgar, gaz, kömür ve nükleer enerji gibi kaynakların tipik olarak yıl boyunca talebin büyük kısmını karşıladığı çoğu ülkede güç karışımının nispeten küçük bir payını oluşturuyor. Analistler, bu yaz Avrupa’nın enerji sistemlerinin çalışır durumda kalmasına ikinci bir faktörün yardımcı olduğunu söylüyor: Genel olarak, güç talebi nispeten düşük. Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatını kestiği geçen yıl Avrupa’nın enerji krizinden bu yana durum bu. Avrupa’daki enerji fiyatları, tarihi seviyelere kıyasla hala yüksek ve tüketiciler ve endüstriler buna daha az güç kullanarak yanıt verdi.

Bu yaz aşırı sıcak zaman zaman bu trendi kırdı. Ancak genel olarak talep normalin altında – Refinitiv verilerine göre İtalya’nın Temmuz ayındaki ortalama saatlik elektrik kullanımı Temmuz 2022’ye göre %4,4 daha düşükken, İspanya’nınki %3,6 düştü. Refinitiv’den Gerl, “Bunun katlanılabilir olmasının tek nedeni, şu anda içinde bulunduğumuz düşük güç talebi ortamıdır,” dedi. Bilim adamları, iklim değişikliğinin, güney Avrupa’nın bu yaz maruz kaldığı türden sıcak hava dalgalarını önümüzdeki yıllarda daha sık ve hatta daha şiddetli hale getirerek Avrupa’nın enerji altyapısı üzerindeki yükü artıracağını düşünüyor.

Bruegel adlı düşünce kuruluşundan Simone Tagliapietra, “Enerji sistemlerimiz gerçekten de bu tür durumlarla başa çıkmak için tasarlanmadı” dedi. Bu yılki orman yangınları ve rekor sıcaklıklardan önce bile, geçen yılki sıcaklık ve kuraklık hidroelektrik üretimini azalttı, nehirler yoluyla yakıt taşınmasını engelledi ve bazı nükleer santralleri, tesislerin soğutulması yüksek nehir sıcaklıkları ile sınırlandığında üretimlerini kısmaya zorladı.

Geçen hafta Avrupa Komisyonu’na gönderilen bir mektupta, aralarında SolarPower Europe’un da bulunduğu endüstri grupları, politika yapıcıları, güneş enerjisinin iklim değişikliği hedeflerini karşılayacak kadar hızlı büyümesini sağlamak için enerji şebekelerine yatırımları hızlandırmaya ve güneş enerjisi ile enerji depolamayı birleştiren projeleri teşvik etmeye çağırdı.

KAYNAK