Grenergy, Şili’deki 241 MW’lık GES için 12 Yıllık Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşması (YETA) İmzaladı

İspanyol geliştirici Grenergy, Şili’deki Gran Teno GES için 12 yıllık bir yenilenebilir enerji tedarik anlaşması (YETA) imzaladı. Gran Teno güneş enerjisi santrali, 241 MW kapasitesiyle şirketin şimdiye kadarki en büyük projesi ve başkent Santiago de Chile yakınlarındaki Curicó eyaletinde yer alacak.

Aralık 2023’te faaliyete geçmesi beklenen Grenergy, açıklanmayan bir “uluslararası kamu kuruluşuna” ihaleyi alan kişi olarak yıllık 140 GWh elektrik tedarik edecek ve bu güneş enerjisi projesi için imzalanan toplamı 285 GWh’ye çıkaracak.

Şili, İspanyol geliştirici için 500 MW’tan fazla güneş enerjisi kapasitesini bağladığı ve şu anda yapım aşamasında olan ve güneş ve rüzgar arasında 3,3 GW kapasite ve depolama için 4 GWh kapasite geliştiren 500 MW projeye sahip olduğu ana pazarlardan biridir. Ayrıca, bu son alım anlaşması, şirketin İspanya, Şili ve Kolombiya’da toplam 1,4 GW’lık uzun vadeli sözleşmeli kapasitesine ulaşmasını sağlıyor ve 1,5 GW şu anda birkaç pazarda müzakere aşamasında.

“Çok farklı sektörlerden önemli çok uluslu şirketlerin, kendilerine yeşil enerji sağlamak ve böylece ekonominin karbondan arındırılmasında işbirliği yapmak için bizi uzun vadeli bir ortak olarak seçmeye devam etmesinden gurur duyuyoruz. Grenergy CEO’su David Ruiz de Andrés, “Bu anlaşma, Grenergy’nin gücünün altını çiziyor ve kilit Şili pazarındaki büyümesini artırıyor” dedi. Bu yılın başlarında İspanyol geliştirici, güneş enerjisi tesisi geliştiricisi Sofos Harbert’in kalan %60 hissesini satın alarak ABD’deki işini güçlendirdi.

KAYNAK