Futbol Kulüplerinin Borçlarını Ödeyebilmesi için GES Kurulacak

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, futbol takımlarının borçlarının 50 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Büyükekşi, kulüplerin maliyetlerini azaltmak için 50 MW gücünde bir güneş enerji santrali kuracaklarını söyledi. TFF Başkanı Büyükekşi ” Şimdi ben bugün desem ki yabancı serbest, herhalde herkes 20-30 tane yabancı alır” diye konuştu.

Türkiye ve Çekya milli futbol takımları arasında oynanan maç öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, açıklamalarda bulundu.

Ekonomim sitesinin derlediği habere göre, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunda artık sürdürülebilir hedeflerin olması gerektiğini savunarak şu ifadeleri kullandı:

“Türk futbolunda artık sürdürülebilirliği hedeflememiz lazım. Kulüplerimizin ekonomik olarak bağımsızlığını kazanabilmesi lazım. Bizim hesaplarımıza göre 25 milyar lira borcu var takımların. Faizlerini 10 yıl vadeye yaydıklarını da göz önüne aldığımızda bu tutar 50 milyar liraya kadar çıkıyor. Bunu ödemeleri mümkün görünmüyor. Mesela Galatasaray kulübü başkanımız ‘ancak bir başka kaynak bulursak ödeyebiliriz’ diyor. Futbol dışı bir kaynak. Bunu her takımın yapması mümkün değil.”

“PARASINI ÖDEMEDİKLERİ İÇİN ELEKTRİKLERİ KESMİŞLER”

Büyükekşi, borçların ödenmesi ilgili bir projelerinin olduklarına belirterek şunları kaydetti:

“Borçların ödenebilmesi ile ilgili bir projemiz var. TFF Başkan Vekili Yusuf Günay EPDK eski başkanı. Bu dönemde enerji fiyatları da malum çok yükseldi. Özellikle de elektrik fiyatları. Geçen gün bir olay yaşadık. Malatya’nın maçı naklen yayınlanacak, 2 saat kalmış maçın başlamasına, parasını ödemedikleri için elektrikleri kesmişler. Kriz son dakikada çözüldü. 300- 400 bin lira ödediler elektrik açıldı.”

“GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURACAĞIZ”

Mehmet Büyükekşi, kulüplerin cebinden para çıkmadan, kalıcı bir gelir elde etmelerine destek olmak istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu sorunları aşmak için bir hedef belirledik. Bütün kulüplerimize bir yazı çıkardık. Güneş enerjisi santrali (GES) kuracağız. Her kulübün ihtiyacı kadar. Şu anda epey bir kulüp cevap verdi. 50 MW büyüklüğünde bir yatırım yapacağız. Hazine’den tarım arazisi olmayan arsa alacağız. Aksaray veya Niğde civarında 600-700 dönüm arazide kurulmasını planlıyoruz. Hedefimiz kulüplerin cebinden hiç para çıkmadan, kalıcı bir gelir elde etmelerine destek olmak. Her kulüp kendi ismine ihaleye çıkıp alan şirketle yatırımı yapacak. Şu anda sürenin kaç yıl olacağı, ve ne kadar ödeneceği belirlenmedi. Mesela 100 lira ödenecekse, ilk etapta yüzde 40’ını mı, 50’sini mi ödeyecek, hepsi konuşulacak. O süre sonunda da, kulüp hiç bir para ödemeden enerji santrali kulübümüze devredilecek.”

Büyükekşi, yeni çıkan yönetmeliğe göre kurumların kendi tüketimleri için lisansa ihtiyaç duymadığını belirterek, “İşletme süresi içinde, daha az elektrik parası ödeyecek şekilde kulüplerimize kalıcı bir gelir sağlanması hedefleniyor” dedi.

YABANCI SINIRI TARTIŞMASI

TFF Başkanı, “Şimdi ben bugün desem ki yabancı serbest, herhalde herkes 20-30 tane yabancı alır.” Akademi konusunda hem ekonomik hem yapılacak yatırımlar hem de sistem açısından Türkiye’ye en uygun modeli hazırlamaya çalışacağız” diye konuştu.

OYUNCU DEĞiL ANTRENÖR İTHAL EDELiM 

Mehmet Büyükekşi, “İlk günden beri düşüncem şuydu; biz futbolcu ithal etmek yerine tersini yapalım, hoca ithal edelim. Ama hocanın takımı çalıştırması için değil. Altyapıya hoca yetiştirmesi için. Kulüp başkanı iken gördüm ki bizim altyapıdan bir tane kaleci çıkmış, başka yok. Sebebini araştırdığımda hep asgari ücretle çalışan hocalar var. Bu hocanın sosyal yaşantısı nasıl olacak ki o çocuğa bir şey verebilsin” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/ntvpara/futbol-kuluplerinin-borclarini-odeyebilmesi-icin-ges-kurulacak,MZAONUL0lEqRMaRa7S8wAA