EDF, Fransa’da 20 MW’lık Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Açtı

EDF Grubu, EDF Renewables tarafından Fransa’da inşa edilen türünün ilk ve güneş ve hidroelektrik enerji üretimini tek bir sahada birleştiren ilk tesis olan yüzer güneş enerjisi santralini hizmete açtı. EDF tarafından işletilen baraj, hidroelektrik santralinde rezervuar üzerine kurulan yeni tesis, tesisin yenilenebilir elektrik üretim kapasitesini iki katına çıkarıyor. Yüzer güneş enerjisi santrali, toplam kurulu gücü 20 MW olan 50.000’in üzerinde güneş panelinden oluşmaktadır. Şirkete göre tesis, 12.500 kişinin yıllık ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar elektrik tedarik ederek Fransa’nın 2050 yılına kadar 100 GW güneş enerjisi kapasitesi hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Güneş enerjisi santrali, özellikle yaz aylarında, rezervuardan gelen suyun öncelikli olarak mahsul sulamasında kullanıldığı zamanlarda elektrik sağlamaya devam ederek hidroelektrik sistemini tamamlamaktadır. Tesisin ankraj ve şamandıra sistemleri, çalışmasını etkilemeden rezervuar su seviyesindeki değişikliklere uyum sağlamasına olanak tanır.

EDF Group’un yenilenebilir enerjilerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Bruno Bensasson, “Yüzer güneş enerjisi santralini açmaktan gurur duyuyoruz. Yeni tesis, EDF Group’un uzmanlığının ve inovasyon kapasitemizin tamamlayıcı doğasını mükemmel bir şekilde göstermektedir.

“EDF Renewables, bunu Fransa için bir ilk olarak gerçekleştirmek için İsrail ve ABD’de hâlihazırda inşa edilmiş olan dört yüzer güneş enerjisi santrali ile uluslararası düzeyde geliştirdiği uzmanlığından yararlandı. İki yenilenebilir elektrik üretim kaynağını tek bir tesiste birleştiren bu proje, Fransa’nın 2050 yılına kadar karbon nötr hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.”

KAYNAK