Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali, Tuz Çiftliği İçinde Faaliyete Geçti

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali, bir tuz çiftliği içerisine inşa edildi ve 1 milyon kilovat kapasitesiyle Çin’in Tianjin Belediyesi’nde elektrik şebekesine bağlandı.

Xinhua Haber Ajansı’na göre, güneş enerjisi santrali aynı anda üç farklı işlevi yerine getiriyor: güneş hücrelerinden elektrik üretmek, güneş ışığından tuz üretmek ve su ürünleri yetiştiriciliği yapmak.

Tuz yapımı için güneş ışığına girişi sağlamak için güneş paneli dizileri arasındaki mesafe 14 metreye kadar uzatıldı, bu da normal güneş santrallerindeki uzunluğun neredeyse iki katıdır.

Paneller, normal güneş santrallerinde yaklaşık 40 derece yerine 17 derecede eğimlendirilmiştir, bu da yıllık bazda su yüzeyine maksimum güneş ışığı sağlayabilir.

Güneş panelleri ayrıca, arkalarının da güneş enerjisi emebilecek şekilde üretilmiştir ve bu da güç üretim verimini %5-7 artırır.

Güneş santrali, 1.333,33 hektarlık bir tuz çiftliğinin üzerine inşa edilmiş olup, yılda 1,5 milyar kilowatt-saat elektrik üretebilecek toplam kapasiteye sahiptir. Proje tam kapasiteyle çalıştığında, yılda 500.000 ton standart kömür tasarrufu sağlayacak ve karbondioksit emisyonlarını 1,25 milyon ton azaltacak.

Çin’deki birçok bölge, güneş enerjisi merkezli birleşik endüstriyel modelleri kullanmaktadır.

Xiamen Üniversitesi Çin Enerji Ekonomisi Araştırmaları Merkezi Direktörü Lin Boqiang, arazi kullanımında bütüncül yaklaşımın paydaşlara daha fazla gelir elde etme imkanı sağladığını ve piyasa aktörleri tarafından yönlendirildiğini belirtti.

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin Xilin Gol Ligi’nde, koyunlar normalden 1,5 metre daha yüksekte kurulu olan bir GES’i üssünde otlayarak dolaşıyor.

Güney Çin’de, güneş panelleri su ürünleri yetiştiriciliği veya pirinç tarlalarının üzerine kurulurken, su ürünleri yetiştiriciliği veya tarıma engel olmamaktadır.

CINNO Araştırma şirketinin Ocak 2023 raporuna göre, Çin’in yeni enerji sektörüne yaptığı yatırım 2022 yılında 9,2 trilyon yuan (1,36 trilyon dolar) oldu ve bunun %37’si rüzgar ve güneş enerjisine akış sağladı.

CINNO Araştırma, yeni enerji sektöründeki mevcut gelişimin önümüzdeki üç ila beş yıl boyunca yüksek büyüme oranlarını koruyacağını ve bu durumun Çin’in ekonomik büyümesinin önemli bir itici gücü olacağını tahmin etmektedir.

Çin Huadian Şirketi’ne göre, toplam kapasitesi 9,43 milyon kilovat olan şirket projeleri 2023’ün ilk yarısında devreye alındı ve bu, geçen yılın aynı dönemine göre 10,4 kat daha fazladır.