California’da %100 Yeşil Enerjiyle Çalışacak İlk Tren

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde hizmete girmesi planlanan hızlı tren, proje tamamlandığında %100 sürdürülebilir enerjiyle çalışan ilk yüksek hızlı tren olmaya aday.Yaklaşık 1300 kilometre mesafelik Los Angeles-San Francisco şehirleri arasında yolcu taşıyacak trenin geçeceği hattın, yeni belirlenen tamamlanma hedefi 2030 yılı olarak açıklandı.

ABD’nin batı yakasını Kanada’nın Büyük Okyanus kıyısındaki en büyük şehri Vancouver’a bağlayacak olan devrim niteliğindeki ulaşım sistemi ve ağının doğu kısmı ise Las Vegas şehrine kadar uzanıyor. Bu projenin ileriki dönemlerde Kuzey Amerika’daki birçok bölgeyi doğudan batıya ve kuzeyden güneye bağlaması bekleniyor. Söz konusu proje ABD eski Başkanı Barack Obama ve görevdeki Başkan Joe Biden tarafından da desteklenmişti.

Yapımı ilk olarak 2008 yılında onaylanan projeye 33 milyar dolar bütçe ayrıldı. Ayrıca projenin 2020’de tamamlanması planlandı. Ancak şu ana kadar 20 milyar dolar harcanmasına rağmen projenin tamamlanması yakın bir zamanda olası gözükmüyor. Yeni hesaplamalara göre projenin bitmesi için yaklaşık 130 milyar dolara ihtiyaç var. Projenin uygulayıcı kamu şirketi Kaliforniya Yüksek Hızlı Tren Kurumu geçtiğimiz aylarda tüm sistemin güneş panellerinden elde edilecek enerjiyle çalışacağını ve büyük oranda fosil yakıt tüketen otomobil ve uçaklara çevre dostu önemli bir alternatif olacağını duyurdu.

Bu yüksek hızlı trene güç sağlamak için, teorik olarak 552 dönüm boyunca güneş panelleriyle kaplı bir santral tarafından üretilen 44 megawatt enerji gerekecek. Tren lokomotifi ve vagonlar üzerindeki bataryalardaysa 62 megawat saat güç depolayacak şekilde tasarlanacak. Bu enerjinin büyük bir kısmı saatte yaklaşık 354 kilometre hıza ulaşacak trenin hareket etmesi için harcanacak. Önemli bir bölümüyse Kaliforniya’daki kurak ve yakıcı iklimin etkilerini azaltmak ve trendeki sistemlerin en yüksek verimle çalışması için yardımcı görevde bulunan aygıtlara aktarılacak. Projenin planlama sorumlusu Margaret Cederoth, bazı enerji tedarikçi firmalarla görüştüklerini ve yaklaşık 200 milyon dolar değerindeki bir ölçekli enerji şebekesi sistemini projeye dahil etmek istediklerini kaydetti.

10 aşamalı uygulama sonunda ulaşım sistemi Kaliforniya eyaletinin en güney batı şehri San Diego’dan, kıyı hattında kuzeydeki Sacramento’ya uzanacak. Hattın üzerinde Los Angeles, Central Valley, Fresno ve San Jose durakları da yer alacak. İlk aşamada San Francisco’daki Merced durağıyla ile Los Angeles’taki Anaheim durağı arasındaki 836.8 kilometrelik güzergahın tamamlananacak. İkinci aşamadaysa, duraklar arasındaki mevcut bağlantılar trenin hızlı geçişi için iyileştirmek olacak. Şu anda devasa tren hattının yaklaşık 200 kilometrelik kısmı yapım aşamasında ve projenin yakın bir zamanda bitmesi olası gözükmüyor.

KAYNAK