Birleşik Krallık’ta Küçük Ölçekli Mesken GES Kurulumları Yükselişte

2022 yılında, küçük ölçekli mesken güneş paneli kurulumları, Birleşik Krallık’ın eklenen güneş kapasitesinin %73’ünü oluşturdu.

Energy Live News tarafından yayınlanan bir rapora göre, yüksek enerji fiyatlarının etkisiyle Birleşik Krallık’ın yerli güneş paneli kurulumlarının 2016’dan bu yana en hızlı büyüme hızında olduğunu gösterdi.

Küçük ölçekli mesken GES kurulumlarının artışı, artan elektrik maliyetleri ve güneş panelleri ile bataryaların düşen fiyatlarına bağlanabilir.

Araştırma, geçen yıl eklenen güneş kapasitesindeki (%73) büyümenin, beş yıllık ortalama (%43) üzerine çıktığını gösteriyor.

Haziran 2022, Birleşik Krallık’ın güneş kapasitesinin çeyreğinden fazlasının (%26) ilk kez evsel kurulumlardan kaynaklandığı bir dönüm noktasıydı.

Bilişim Teknolojisi hizmetleri sağlayıcısı ve sektör danışmanlığı firması NTT DATA UK&I tarafından yapılan bir çalışma, hükümet verilerinin on iki yılını analiz etti ve evsel güneş panellerinin ülkenin eklenen güneş kapasitesinin %69’unu oluşturduğunu ortaya koydu.

Ancak, uzmanlar, mesken güneş panellerinin hızlı bir şekilde yayılmasının, artan talebi karşılamak için Birleşik Krallık’ın elektrik şebekesinin dönüşüm geçirmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştur.

NTT DATA UK&I’da Gaz, Enerji ve Su Başkanı Eduardo Fernandez, “Enerji mikro üretimi, hızla artan enerji fiyatlarından dolayı teoriden pratiğe geçti.” dedi.

“Güneş paneli kurulumlarına yapılan yeniden yatırım, enerji şebekesinin dağıtım sistem operatörlerinin dönüşümü için baskıyı artırarak enerji şebekesinin merkeziyetçiliğinden çıkmasına yol açıyor. Verilerimiz, küçük kurulumların şu anda Birleşik Krallık’ın ulusal güneş kapasitesinin dörtte birini oluşturduğunu ve bu rakamın hızla arttığını gösteriyor, bu da dağıtım ağı işletmecilerini teknoloji yığınlarında köklü değişiklikler yapmaya zorluyor.

“Ancak, veriler, ev sahiplerine artık fazla elektriği şebekeye geri vermek için ortalama olarak 4,9p/kWh ödendiğini gösteriyor. Elektrik şirketleri tarafından ödenen toptan fiyatlar bunun neredeyse on katı, mevcut enerji tavanı ise ödenen fiyatın dokuz katıdır.

“Buna ek olarak, yenilenebilir enerji için sınırlı bir şebeke kapasitesi genellikle güneş PV sahiplerini fazla enerjiyi depolamak için piller kullanmaya yönlendirir, bu da elektriğin talebi karşılamak için daha uzun mesafelere iletilmesiyle enerji arz ve talebinin daha sert ve verimsiz olmasına neden olur.”

KAYNAK