AXA, İspanya’daki 93 GW’lık GES için Ignis ile Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşması (YETA) İmzaladı

Global sigorta şirketi AXA, şirketin İspanya’da yakında kurulacak güneş enerjisi santralinden güç elde etmesi için için İspanyol yenilenebilir enerji geliştiricisi Ignis ile bir sanal yenilenebilir enerji tedarik anlaşması (YETA) imzaladı.

AXA, Ignis’in projenin inşaatına “yakında” başlayacağını ve Mayıs 2025’te faaliyete geçeceğini duyurdu. Ignis’in Endülüs bölgesinde kuracağı çiftlik 93 GW kapasiteye sahip olacak ve AXA, santralin %90’ını satın alacak. AXA Group Operations CEO’su Alexander Vollert, yeni İspanyol projesinin güç kapasitesinin düşük olduğu gerçeğini yorumlayarak, “Binalarımızın ve dijital sektörün enerji tüketimi, şu anda faaliyetlerimizle ilişkili karbon ayak izinin en büyük payını oluşturuyor.Grubun binaları ve veri merkezleri tarafından tüketilen elektriğin %75’i Avrupa’da bulunduğundan, bu sözleşmenin çevresel etkisi önemli olacaktır.” dedi. Bu YETA, AXA’nın Avrupa binalarının enerji taleplerini karşılayabilir.

AXA, son yıllarda temiz enerji yatırımlarını 2020’de 12 milyar Euro’dan bu yılın sonuna kadar 24 milyar Euro’ya ikiye katlama planı da dahil olmak üzere birçok iddialı iklim taahhüdünde bulundu. Bugüne kadar, şirketin tek kurumsal PPA’sı, 2019’da Fransa’daki 95 MW’lık bir denizüstü rüzgar enerjisi santralinden güç almak için EDF ile imzalandı, ancak Ignis sanal YETA’nın imzalanması, AXA’nın güç kaynağı için yeni önceliklerin sinyalini verebilir.

Bununla birlikte, son aylarda güneş enerjili enerji santrali fiyatlarının yeni zirvelere çıkması, bazı şirketlerin uzun vadeli veya yüksek maliyetli enerji tasarruflu enerji santrallerine girme konusunda tereddüt etmesine neden oldu. Geçen yılın dördüncü çeyreğinde, Avrupa’da imzalanan ortalama güneş enerjisi YETA fiyatı, bir önceki çeyreğe göre %11,4 ve bir önceki yıla göre %60 artışla 76,84 €/MWh’ye yükseldi.

KAYNAK