Avusturya’dan Yenilikçi Depolama Projesi

Burgerland Energie, Alman pil üreticisi CMBlu’nun bir redoks akışlı pilini bir GES-rüzgar enerjisi hibrit elektrik santralinin yakınında konuşlandırdı. Avusturyalı enerji tedarikçisi Burgerland Energie, Almanya merkezli uzman CMBlu tarafından geliştirilen “Organic SolidFlow” teknolojisine dayalı 300 MWh’lik bir depolama projesi inşa etmeye başladı.

Sistem, yüksek performanslı organik enerji depolama moleküllerine dayanmaktadır. Kullanılan malzeme, kağıt hamuru fabrikalarından yan ürün olarak elde edilebilen lignindir. İki ayrı tanka doldurulur ve özel bir ünitede biyokimyasal reaksiyon için birleştirilir. Malzeme organiktir, yanıcı değildir, patlayıcı değildir ve 10.000’den fazla şarj döngüsünden geçebilir. Akış pili sistemi, çok hücreli yığın tasarımına sahiptir ve gerçekten yalnızca sabit depolama uygulamaları için uygundur, ancak gigawatt düzeyine kolayca ölçeklenebilir.

Proje, Avusturya’nın doğusundaki Schattendorf, Burgenland’da bulunuyor ve bir hibrit GES-rüzgar enerjisi santraline bağlı. Depolama tesisinin yapılmasıyla birlikte teknoloji ilk kez sahada kullanılacak. Burgerland Valisi Hans Peter Doskozil, “Birisi bunu kendisi için kolaylaştırabilir ve lityum iyon depolamaya güvenebilirdi” dedi. “Ancak bu, doğal ve adil kaynaklardan enerji üretmek istediğimiz tavrımıza uymazdı. Madenlerin ve diğer kıtaların işletilmesini kabul ettiğimiz depolama çözümleri, enerji geçişi sürecinde kabul edeceğimiz sosyal imaj değildir. Bu nedenle, bir Avrupa modeli elde etmek ve inşa etmek için CMBlu ile bir araştırma işbirliğini seçtik.”

Burgenland Energie CEO’su Stephan Sharma, amacın günün her saati rüzgar ve güneşten elektrik sağlamak olduğunu söyledi. Ayrıca, şebekede çok sayıda güneş ve rüzgar enerjisi olduğu için her zaman yetersiz ve aşırı kapsama tehlikesi olduğu konusunda uyardı. “Enerjiden bağımsız bir sistem için bunu telafi etmek için 2030 yılına kadar yaklaşık 300 MWh’lik bir depolama hacmine ihtiyacımız var” diye ekledi.

Depolama sistemi doğrudan hibrit enerji santralinde test edilir. Burgenland Energie, 15 MW’lık GES sistemini yılın başında tamamladı. Güneş parkına bağlı “Organic-SolidFlow” bataryası başlangıçta 40 fitlik, klimalı ve konumdan bağımsız bir konteynırda “batarya laboratuvarı” olarak konumlandırılıyor. Diğer piller daha sonra farklı konumlara kurulacaktır.

KAYNAK