Avrupa’nın En Büyük GES’i için 128 Milyon € Finansman

İspanyol bağımsız enerji üreticisi (IPP) Opdenergy, İspanya’da 216 MW’lık GES’i finanse etmek için 128 milyon € temin etti. Finansman, üçü Badajoz, Extremadura’nın güneşli yatağında yer alan ve Avrupa’nın şu anki en büyük güneş enerjisi santraline ev sahipliği yapan beş güneş enerjisi santralinin geliştirilmesi ve devreye alınması için İspanyol banka kuruluşu Banco Santander ile anlaşma imzalandı ve 131 MW’lık kümülatif kapasite için 72,7 milyon Euro ile finanse edilecek.

Diğer iki güneş enerjisi projesi merkez-batı Zamora, Castilla ve Leon’da yer alacak ve her biri 56 MW ve 29 MW kurulu güce sahip olacak ve bu projelerin finansmanı 55,3 milyon euro olacak. Beş projenin tamamı şu anda yapım aşamasındadır ve tümü, açıklanmayan kuruluşlarla güvenli uzun vadeli yenilenebilir enerji tedarik anlaşmalarına (YETA’lara) sahiptir.

Opdenergy CEO’su Luis Cid şunları söyledi: “Bu projelerin finansmanı, iş modelimizin sağlamlığını destekliyor ve programa göre stratejik planımızı büyütmeye ve geliştirmeye devam etmemizi sağlıyor.” Ayrıca İspanyol IPP’nin Avrupa, ABD ve Latin Amerika’daki çeşitli pazarlarda faaliyette ve yapım aşamasında olan 1,9 GW’lık bir varlık portföyü bulunurken, farklı geliştirme aşamalarında yaklaşık 12,7 GW kapasiteli ek bir proje portföyü bulunmaktadır.

KAYNAK