Avrupa Yatırım Bankası, Temiz Enerji Yatırımlarını 45 Milyar Euro’ya Yükseltmeyi Planlıyor

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), REPowerEU projesi için sağladığı finansmanı 15 milyar Euro artırarak bankanın temiz enerji girişimindeki toplam yatırımını 45 milyar Euro’ya çıkarmayı planladığını duyurdu. AYB’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Avrupa’nın Rus petrol ihtiyacını Avrupa’da üretilen yenilenebilir enerji ile değiştirmek için uyguladığı program bankadan önemli destek gördü. AYB geçen Kasım ayında 30 milyar Euro’luk bir finansman açıklayarak bunun Avrupa’da yenilenebilir enerjiye yönelik 115 milyar Euro’luk yeni yatırımı teşvik edeceğini iddia etti ve banka yeni finansmanın önümüzdeki beş yıl içinde 150 milyar Euro’luk temiz enerji yatırımına yol açacağını umuyor.

EIB başkanı Werner Hoyer, “Avrupa’nın endüstriyel rekabet edebilirliğini, üretimini ve bizi net sıfıra hızlı ve adil bir geçişe götürecek kritik teknolojilerin piyasaya sürülmesini desteklemek için mevcut finansal ateş gücümüzün tamamını kullanıyoruz” dedi. “Sendika halkımız her zaman bankalarının sarsılmaz desteğine güvenebilir.” AYB, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve depolama da dahil olmak üzere yeni fondan en çok “son teknoloji üretim” sektörlerinin faydalanmasını beklediğini açıkladı. Yönetim kurulu ayrıca, banka bir dizi yeni temiz enerji tesisini desteklemek istediği için İspanya ve Avusturya’daki rüzgar ve güneş tesisleri de dahil olmak üzere yeni yenilenebilir projeler için 10 milyar Euro’luk yeni kredi duyurdu. Banka ayrıca, özellikle “kritik ham minerallerin çıkarılması, işlenmesi ve geri dönüştürülmesi” ile ilgili olanlar olmak üzere, daha geniş bir yelpazedeki enerji projelerinin REPowerEU finansmanı için uygun olacağını duyurdu. Bu, özellikle dünyanın güneş enerjisi tesislerine olan artan talebinin, güneş hücrelerinin inşası için gerekli olan bazı mineral mallara olan talebi arttırdığı güneş enerjisi sektörü için ilgi çekici olabilir.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın yakın tarihli bir raporu, küresel güneş enerjisi endüstrisindeki büyümenin bakır ve silikon minerallerine olan talebi büyük ölçüde artırabileceğini ve güneş enerjisi üretiminin ayrılmaz bir parçası olan madencilik ve işleme projelerine AYB finansmanına erişim verilmesinin Avrupa’nın bu talebi karşılamasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. AYB, yatırımlarının yalnızca yeni yenilenebilir enerji projelerinin kurulmasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda REPowerEU’nun Rusya’dan elektrik ithalatına olan bağımlılığı azaltmaya yönelik ilk hedefi doğrultusunda Avrupa’da sürdürülebilir bir temiz enerji tedarik zinciri oluşturmaya yardımcı olacağı konusunda muhtemelen iyimser olacaktır.Program, Avrupa’nın Rusya’dan ithal ettiği gazın Ağustos 2021’deki tüm gaz ithalatının %41’inden Ağustos 2022’de %9’a düşmesiyle şimdiden önemli bir başarı elde etti.

KAYNAK