Avrupa Yatırım Bankası, Brezilya’daki 600 MW’lık Güneş Enerjisi Projeleri için 300 Milyon € Kredi Verecek

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Brezilya’da 600 MW’lık küçük ölçekli güneş enerjisi santrali kurmak için İspanyol bankası Santander’in Brezilya şubesi olan Banco Santander’e (Brezilya) 300 milyon € kredi verecek. Banco Santander, yatırımı EIB’nin evlere ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin binalarına kurulacak “bir dizi küçük ölçekli öz tüketim” güneş enerjisi projesi olarak adlandırdığı projenin kurulumunu finanse etmek için kullanacak.

Banco Santander daha fazla ayrıntı vermezken, bu girişimin kıtalar arası bir işbirliğinden kaynaklandığı gerçeği önemlidir. Bu, AB Komisyonu’nun dünya çapında dijital, enerji ve ulaşım sektörlerine yatırım yapma projesi olan Global Gateway’den gelen en son yatırımdır. AB, ağ geçidi aracılığıyla, Namibya’daki 85 MW’lık bir GES ve Nijer’deki 19 MW’lık bir GES gibi birkaç başka güneş enerjisi projesine zaten yatırım yaptı. AB Komisyonu, 2021-2027 yılları arasında bu tür projelere 300 milyar Euro yatırım yapmayı planlıyor ve özellikle enerji sektöründeki başarılı yatırımlar, blok içindeki ülkelerin Paris Anlaşması’nda belirtilen temiz enerji hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak.

EIB Başkan Yardımcısı Ricardo Mourinho Félix, “Banco Santander (Brezilya) ile birlikte yenilenebilir enerjide özel sektör yatırımlarını mümkün kılacak, karbon emisyonlarını ve hava kirliliğini azaltacak ve Brezilya’da ek yenilenebilir üretim kapasitesini destekleyecek bu projeyi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. “AYB’nin AB dışındaki faaliyetler için 2022’de oluşturulan kolu olan EIB Global kapsamındaki bu operasyon, küresel iklim taahhüdümüzün ve son otuz yıldır Brezilya’daki iklim eylemine verdiğimiz desteğin üzerine inşa ediliyor.”

AYB anlaşmayı, AB’deki ülkeler arasında güçlü bir stratejik ortaklığı teşvik etmek için çalışan EU-LAC Vakfı tarafından düzenlenen bir çift etkinlik olan EU-CELAC Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve EU-LAC İş Forumu sırasında duyurdu. Devlet başkanları zirvesinde AYB ile temiz enerji işbirliğini ilan eden Şili gibi, hem Brezilya hem de AB vakfın üyesidir. Banka, Şili’deki temiz enerji ve altyapı projelerine 300 milyon Euro daha taahhüt etti ve EIB başkanı Werner Hoyer, Şili enerji bakanı Diego Pardow ile güneş enerjisi de dahil olmak üzere Şili’deki temiz enerji projeleri için “işbirliğini ve finansman eylemlerini daha da geliştirmek” için bir anlaşma imzaladı. Haber, AYB’nin geçen hafta REPowerEU girişimine ek 15 milyar avro taahhüdü ve bankanın etkisini Avrupa’da ve ötesinde genişletmeye karar vermesinin ardından geldi.

KAYNAK