Anaokulu Çocukları, Güneş Enerjisiyle Sıcak Suya Erişebiliyor

Gürcistan’ın uzak dağlık bölgelerinde sıcak su oldukça pahalıdır ve ulaşmak genellikle zordur ancak şu anda Gürcistan’ın merkezindeki eski bir maden kasabası olan Tkibuli’deki 1 Nolu Anaokulundaki bin kadar çocuk, yerel çevrecilerin çabaları ve AB finansmanı sayesinde güneş enerjisini kullanarak ucuz ve düzenli sıcak suya erişebiliyor.

Daha önce Tkibuli Anaokulu’nun sıcak suyu için pahalı doğalgaza ihtiyacı vardı. Şimdi, yeni Helio güneş enerjisi sistemi enerji ihtiyacının bir kısmını karşılıyor, çok daha az gaz gerekiyor ve sonuç olarak fatura tutarları da düşüyor. Biriktirilen para çocukların ihtiyaçları için kullanılmakta, anaokulunun becerilerini geliştirmek için daha fazla oyuncak ve özel ürünler alması ve çocukların gelişimi için ihtiyaç duydukları her şeyin sağlanması sağlanmaktadır.

Bu, ‘Gürcistan İklim Eylem Projesi (GEO-CAP): İklim Değişikliği Politikası Tasarım ve Uygulamasına Sivil Toplum Katılımının Teşvik Edilmesi’nin bir bileşeni olan AB tarafından finanse edilen ‘Tkibuli Belediyesinde Güneş Enerjisi Kullanımının Teşvik Edilmesi’ projesi aracılığıyla mümkün olmuştur. Kafkas Çevre STK’sı Ağı CENN tarafından yürütülmektedir.

Ketavan Tskhakaia, “Güneş enerjisinin kullanılması, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve toplumda farkındalığı artırmak için çok önemli bir iklim eylemidir” diyor. Proje pratik sonuçlara olduğu kadar farkındalık yaratmaya da odaklanıyor. Ortak çalışmanın en somut sonucu, adını Tkibuli’nin en büyük anaokulu olan Elene Leshkasheli’den alan 1 No’lu Kreş-Anaokulu’na sağlanan suyu güneş enerjisiyle ısıtmak oldu.

Güneş enerjisiyle ısıtma sistemi iki bileşenden oluşur: sıcak su temini için bir güneş kollektörü ve otonom elektrik temini için bir güneş paneli. Panel, elektrik enerjisi üretmek için güneş enerjisini kullanır. Otonom bir güç kaynağı sağlar, yani güç kaynağı kapalıyken bile sistemin çalışmasını sağlar. Eşzamanlı olarak, üretilen güç, sıcak su toplayıcı veya aydınlatma gibi herhangi bir şey için kullanılabilir. Sistem otonom olduğu için her mevsim, hava ve koşulda çalışır ancak güneş paneli yazın ve güneşli havalarda daha fazla elektrik enerjisi üretir.

Çevrenin korunması, İmereti Bilim Adamları Birliği’nin ana faaliyetlerinden biridir. Ekip bu alanda hatırı sayılır bir deneyime sahiptir ve şimdiye kadar yaklaşık 50 projeyi hayata geçirmiştir.

“Artık tecrübemizi başka belediyelere aktarmak için çalışıyoruz. Büyük bir deneyime sahibiz. Kutaisi’de, 2015 yılında belediye düzeyinde ayrı bir plastik toplama işleminin başladığı Gürcistan’daki ilk şehir olduk” diyor Ketevan Tskhakaia. Bu girişim sayesinde anaokulu çocukları hayata hazırlamakla kalmıyor, aynı zamanda onları gezegenimizin geleceğini tanımlayan bir şeyin küçük parçalarına dönüştürüyor.

KAYNAK