ABD’de, Federal Açık Hava Kanallarına GES Çağrısı

Büyük bir ABD çevre koalisyonu, 8.000 millik federal açık hava kanallarına güneş enerjisi dağıtımını desteklemek için bir çağrı yayınladı. ABD İçişleri Bakanlığı ve Islah Bürosu, 125’ten fazla grup tarafından imzalanan ve onları federal olarak sahip olunan ve işletilen kanallar ve su kemerleri üzerinde güneş enerjisi tesisleri geliştirmek için bir girişim oluşturmaya çağıran bir mektup aldı.

Önde gelen birçok iklim ve çevre grubu tarafından imzalanan talep, güneş enerjisi kapasitesiyle 8.000 millik açık hava kanallarını kapsama fırsatını vurguladı. Grup, yaklaşık 20 milyon eve güç sağlamaya yetecek tahmini 25 GW’lık yenilenebilir enerjinin bu konumlara kurulabileceğini söyledi. Islah Bürosu bu planı uygulamak için tam yetkiye sahiptir. Kongre, İçişleri Bakanlığı’na kamu hizmetleri, iletim hatları ve diğer uygun kullanımlar da dahil olmak üzere Islah Bürosu arazilerinin kullanımına izin vermek için açık bir yetki verdi” dedi.

Kanalların üzerine güneş enerjisi kurmak, önemli ek faydalar sağlar. İlk olarak, kamu arazilerini imardan kurtarır. 2020 tarihli Enerji Yasası, ek bir dönümlük yaşam alanını yok etmeden kamu arazilerinde 25 GW’lık karada yenilenebilir enerji dağıtmak için bir yetki oluşturdu. Islah Bürosu kanallarını tek başına kaplamak bu amaca ulaşabilir. Ayrıca, kanalların üzerindeki bir güneş kanopisi, gölgeleme ve soğutma yoluyla daha az su buharlaşmasına yol açar. Gruplar, sonuç olarak on milyarlarca galon tatlı su buharlaşmasının azaltılabileceğini tahmin ediyor. Yağışlı bir kış geçirmesine rağmen, Batı Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir kısmı, iklim değişikliği şiddetlendikçe muhtemelen daha da kötüleşecek olan uzun vadeli bir kuraklık içinde kaldığından, bu durum kritik olabilir.

Mektupta, “Islah Bürosu ve Colorado Nehri’ne bağlı eyaletler, nehre güvenen 40 milyon insanın su kaynaklarını korumak için şimdiden benzeri görülmemiş su kesintilerini düşünüyor” dedi. “Kaliforniya’daki su kanalları üzerindeki benzer eylemleri inceleyen bir çalışmada bilim adamları, güneş panelleri tarafından sağlanan gölgenin, buharlaşma nedeniyle su kaybını yılda 63 milyar galon su azaltabileceğini tahmin ettiler; bu, yılda yaklaşık 2 milyon insanın yıllık su tüketimine eşdeğer bir miktar.” Federal olarak işletilen kanalların çoğu, Çevresel Adalet topluluklarında bulunuyor; bu, önemli miktarda güneş enerjisi kapasitesinin eklenmesinin, fosil yakıt üretimi ve tüketiminin olumsuz sağlık sonuçlarından en çok etkilenen bu topluluklarda fosil yakıtların kullanımını ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor.

Kaliforniya’nın büyük bir kanal sistemi olan Central Valley Projesi, su pompalamak için tek başına yılda yaklaşık 1 milyar kWh elektrik kullanıyor. Güneş enerjisini bu sistemlere yaklaştırmak, bugün kullanılan dizel jeneratörlerin yerini alarak suyu hareket ettirmek için verimli bir sistem sunacaktır. Mektupta, “Islah Bürosu’nun hidroelektrik enerji yaratma konusundaki uzun geçmişi göz önüne alındığında, kanallarında gigawatt’lık güneş enerjisi üretimi tamamen ek bir fayda olacaktır ve hatta hidroelektrik tesislerinin düşük su seviyeleri nedeniyle çalışamadığı durumlarda olduğu gibi elektrik üretimindeki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabilir” dedi. Kanal üstü güneş enerjisi tüm dünyada popülerlik kazanıyor. Kaliforniya, Hindistan, İspanya ve Fransa’daki projeler şu anda devam ediyor ve birçoğu büyük ölçekli kapasitelerde paketleniyor.

KAYNAK