ABD Güneş Paneli Üretimindeki Patlama Ucuz İthalat Nedeniyle Tehdit Altında

ABD’li şirketler, Başkan Joe Biden’ın imzaladığı iklim yasasının milyarlarca dolarlık sübvansiyonu serbest bıraktığı geçen yıldan bu yana ülke çapında düzinelerce güneş paneli fabrikası kurma planlarını duyurdu ve temiz enerji patlamasının onbinlerce güneş paneli üretebileceği umutlarını artırdı.

Ancak son aylarda Asya’daki yeni üretim kapasitesi dalgası nedeniyle küresel güneş paneli fiyatlarının düşmesi, ABD güneş enerjisi endüstrisindeki pek çok kişinin önerilen bu fabrikaların çoğunun ekonomik olmayabileceğinden endişe etmesine yol açtı. Reuters’in endüstri analistleri, güneş enerjisi şirketleri ve ticaret gruplarıyla yaptığı röportajlara göre, daha önce bildirilmemiş bir rakam olan bu rakamın neredeyse yarısı yakında ertelenebilir veya iptal edilebilir.

Değişen piyasa güçleri, Avrupa’daki güneş enerjisi üretim operasyonlarını halihazırda raydan çıkardı . Son günlerde, ABD’nin temiz enerjiye geçiş yarışı, açık deniz rüzgar endüstrisindeki büyük zararlar ve proje iptalleri nedeniyle zaten darbe aldı .

S&P Global Commodity Insights’ın temiz enerji teknolojisinden sorumlu genel müdürü Edurne Zoco, “Küresel pazarda fiyatlar ne kadar düşerse, ABD’de yerel üretim oluşturmak o kadar zorlaşır” dedi. “İthal modüller ile yerel olarak üretilen modüller arasındaki maliyet farkı çok büyükse… bu duyuruların çoğu gerçekleşmeyebilir.”

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na göre, ABD’ye yapılan güneş enerjisi sevkıyatı, bir yıl öncesine göre yaklaşık 4 milyar dolardan Ağustos ayına kadar iki kattan fazla artarak 10 milyar dolara çıktı.

Yerli sanayinin kötüleşen görünümü, Biden’ın iklim gündemine zarar verebilir ve güneş enerjisi proje planlarını temiz enerji politikalarının milyonlarca iyi maaşlı iş yaratabileceğinin kanıtı olarak selamlayan bir başkanın yeniden seçilme çabalarını engelleyebilir.

ABD’li güneş enerjisi üreticileri ve ticaret grupları, federal ve eyalet düzeyinde daha fazla hükümet yardımına ihtiyaç duyduklarını, aksi takdirde bu işlerin gerçekleşmeyebileceğini ve ABD’nin çoğunlukla Çin bileşenleriyle yapılan panellere güvenmeye devam edeceğini söyledi. ABD’li yetkililer, Çin’in temiz enerji teknolojisine aşırı güvenmenin, Avrupa’nın Rus doğal gazına tarihsel bağımlılığına benzer bir güvenlik riski oluşturabileceği konusunda defalarca uyardı .