ABD, Güneş Enerjisi Sektöründe İşçi Sayısını 2033 Yılına Kadar Üçe Katlayacak

Solar Energy Industries Association’a (SEIA) göre, ABD’deki güneş enerjisi sektöründeki çalışan sayısı önümüzdeki 10 yılda üç kattan fazla artacak. Şu anda, güneş enerjisi üretim endüstrisinde yaklaşık 35.000 çalışan var. ABD üretimi artırdıkça ve yerel güneş enerjisi üretim kapasitesini genişletmek için milyarlarca dolar yatırım yaptıkça, ABD genelinde daha fazla istihdam yaratılacak ve güneş enerjisi üretim endüstrisindeki işçi sayısı 2033’e kadar 120.000’e çıkacak.

Dalton, Georgia’da Qcells, 2 GW güneş hücresi montaj kapasitesi ekleyecek. 2,5 milyar ABD Doları değerindeki yatırım, tüm tedarik zincirini destekleyecek ve 2.500’den fazla istihdam yaratarak, şirketin Gürcistan’daki toplam güneş paneli üretim kapasitesini 2024 yılına kadar 8,4 GW’a çıkaracak. Güneş pillerini mühürlemek ve ömürlerini güvence altına almak için kullanılan kapsülleyici, daha sonra modül üretiminde kullanılmak üzere QCells’e tedarik edilecek. Bu tesisin sektöre 147 milyon ABD doları özel yatırım ve 160 kişilik istihdam sağlaması bekleniyor. Gürcistan valisi Brian Kemp, “Qcell’leri eyaletimize ilk kez kabul ettiğimiz 2018’den bu yana, Gürcü vatandaşlar için 4.000’den fazla ilgili işi duyurduk” dedi.

GES takip cihazı tedarikçisi Nextracer ayrıca Memphis, Tennessee’de güneş takip sistemleri için düşük karbonlu çelik tork boruları üretmek üzere yeni bir fabrikada MSS Steel Tubes USA ile birlikte çalıştı. Verimliliği ve ışık emilimini en üst düzeye çıkarmak için izleme sisteminin bir parçası olarak güneş hücrelerini döndürmek için tork tüpleri kullanılır. 129 iş imkanı sunan bu fabrika, Kentucky, Güney Karolina, Virginia, Mississippi ve Georgia eyaletlerinde yerel ekonomik yatırım ve destek projelerinde milyonlarca dolar yaratabilir.

KAYNAK