ABD Güneş Enerjisi Sektöründe İş Sayısında %3,5’lik Artış

ABD merkezli, kâr amacı gütmeyen, yenilenebilir bir güneş enerjisi kuruluşu olan Eyaletler Arası Yenilenebilir Enerji Konseyi (IREC), Ulusal Güneş İşleri Sayımı’nın son baskısını yayınladı ve 2021 ile 2022 arasında ABD güneş enerjisi sektöründeki iş sayısında %3,5’lik bir büyüme olduğunu ortaya koydu.

2022’de ABD güneş enerjisi sektörünü kapsayan son nüfus sayımına göre, Columbia Bölgesi ve Porto Riko’ya ek olarak 50 ABD eyaletinin tamamında 263.883 güneş enerjisi çalışanı vardı. Bu işlerin 171.558’i kurulum ve proje geliştirmede, ABD’deki tüm güneş enerjisi işlerinin yaklaşık üçte ikisi, imalatta 33.473, toptan ticaret ve dağıtımda 30.618 ve işletme ve bakımda 16.585 idi. 2022, kurulum ve proje geliştirme sektörlerinde mevcut olan en yüksek iş sayısına sahip yıl oldu ve toplam güneş işlerinde bir önceki yüksek olan 2016 yılında mevcut olan 171.533’ten daha fazlaydı. Bununla birlikte, 2016 yılında imalat ve toptan ticaret ve dağıtım sektörlerinde daha fazla istihdam bulunması ve yeni işlerin bu sektörlerden imalat sektörüne kayması, Enflasyonu Düşürme Yasası’nın öncelik verdiği yerli üretim güneş enerjisi ekipmanlarına yönelik eğilimin bir örneğidir.

Bu değişim, ABD merkezli bir ticaret kuruluşu olan Solar Energy Industries Association (SEIA) tarafından tekrarlandı ve ülkedeki güneş enerjisi imalat işlerinin sayısının önümüzdeki on yıl içinde üç kattan fazla artacağını duyurdu. Solar tracker üreticisi Nextracker’ın kurucusu ve CEO’su Dan Shugar, “Son birkaç yıldaki üretim rönesansı, ulusal güneş enerjisi istihdamı yaratma üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip oldu” dedi. “Arizona’dan Teksas’a sağlam bir yerel tedarik zinciri geliştirerek yerel ekonomileri daha da güçlendirerek yüzlerce iyi ücretli güneş enerjisi işi yaratmada rol oynadığımız için son derece gururluyuz.”

Bununla birlikte, IREC nüfus sayımı, toplam güneş enerjisi imalat işlerinin 2021 ile 2022 arasında “sadece biraz” arttığını ve büyümenin çoğunun diğer sektörlerde gerçekleştiğini ortaya çıkardı; bu, imalat işlerinin sayısındaki büyümenin ABD’nin temiz enerji hedeflerine ulaşması için iyileştirilmesi gerekeceğini öne sürüyor. 2022’deki yeni iş büyümesinin çoğu, yıllık %11 büyüme ile konut sektöründe geldi. Bu, yaklaşık 9.500 yeni iş anlamına geliyor ve kamu hizmeti ölçeğindeki pazarda 2021 ile 2022 arasında kaybedilen 6.000 işi dengeliyor; bu da ABD güneş enerjisi sektörünün, endüstrinin diğer yönlerinden çok ev içi ve çatı üstü kurulumlara daha fazla önem verdiğini gösteriyor.

Güneş enerjisi ile ilgili imalatta yaklaşık 33.400 iş vardı ve bu sektörün, Enflasyon Azaltma Yasasındaki (IRA) üretim vergisi kredilerinden yararlanmak için ABD’de modül, hücre ve gofret üreticileri fabrikalar açtıkça büyümesi bekleniyor. Uzun vadede güneş enerjisi sektöründe işçi kiralamak isteyen şirketler için zorluklar olabilir. IREC, güneş enerjisi endüstrisi işverenlerinin %44’ünün yeni işler için nitelikli başvuru sahipleri bulmanın “çok zor” olduğunu söylediğini, bu konseyin nüfus sayımında şimdiye kadar kaydedilen en yüksek yüzdeyi ve 2022’de yapılan yeni işe alımların çoğunun adayların sektörde daha önce iş deneyimine sahip olmasını gerektirdiğini bildirdi.

Güneş enerjisi sektöründeki pek çok kişi, endüstrinin uzun vadede ABD güç karışımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağını umarken, tüm geçmişlere ve niteliklere sahip adaylar için iş bulmak, sektörün uzun vadeli sağlığı için hayati önem taşıyacaktır.

KAYNAK