79 MW Gücündeki Güneş Enerji Santralinin Altında Yaşayan Tavuklar

Enerji tedarikçisi Vattenfall şu anda Mecklenburg-Batı Pomeranya’nın ortasında küçük bir topluluk olan Tützpatz’da devasa bir tarımsal PV (TarımGES) tesisi inşa ediyor. Gelecek yıl tamamlandığında santral 79 megavatlık üretime sahip olacak. Toplam 93 hektarlık bir alanda, farklı çerçeve sistemleri üzerine farklı tipte güneş modülleri kurulacak ve uygun tarımsal kullanım biçimleriyle birleştirilecek. Bu şekilde Vattenfall, bu tür gelecekteki ticari projeler için daha fazla pratik deneyim kazanmayı amaçlıyor.

Vattenfall projeyi tamamen devlet desteği olmadan yönetiyor. Çünkü enerji devi, Güç ve İklimlendirme Çözüm Yönetimi’nde (PASM) elektriğe alıcı buldu. Bu amaçla, Deutsche Telekom’un bağlı kuruluşu Vattenfall ile on yıllık bir dönem için bir enerji satın alma anlaşması (PPA) imzaladı. PASM, cep telefonu direklerini beslemek için elektriği kullanıyor. Yeni jeneratörden elde edilen elektrik, bu direklerin yaklaşık 2.500’ünün ihtiyacını karşılıyor.

Arazi sahibinin ve belediyenin desteğiyle Vattenfall, ortaklarıyla birlikte ticari ölçekte ilk kez ikili arazi kullanımını uygulayabiliyor. Vattenfall Solar Bölüm Başkanı Claus Wattendrup, “Bu ölçekte bir Tarımsal-PV projesi inşa ederek, sürdürülebilir tarım ve enerji üretiminin birbirini mükemmel bir şekilde tamamlayabildiğini göstermek istiyoruz” diye vurguluyor.

Verim sonuçları, tarımda PV’nin ikili kullanımının avantajlarını gösteriyor. “Tützpatz projesiyle artık bu genç teknolojiyi ticari ölçekte geliştiriyoruz. PASM’nin bu büyük projeyi ortaklaşa uygulamak için bizimle bir ortaklık anlaşması imzalamasından memnuniyet duyuyoruz. Sonuçta Agri-PV iklime yardımcı oluyor ve Tarım için ek bir gelir kaynağı.”