400 MW’lık Hibrit Rüzgar-Güneş Enerjisi Projesi

Hintli yenilenebilir enerji şirketi CleanMax Enviro Energy Solutions, Hindistan’ın Gujarat eyaletinde toplam 400 MW kapasiteli bir hibrit güneş ve rüzgar projesinde faaliyete geçti.

CleanMax, 2022 yılında santralin inşaatına başladı ve 16 ay sonra işi tamamladı. Şirket, kapasitenin ne kadarının güneş enerjisine karşı rüzgar enerjisine atfedileceğini belirtmese de, CleanMax halihazırda Hindistan’ın Karnataka eyaletinde bir hibrit santral işletiyor ve bu projenin 13,5 MW’lık kapasitesinin yaklaşık %52’si güneş enerjisinden geliyor.

Gujarat projesi çok daha büyük bir kapasiteye sahip olduğundan, haberler şirketin Hindistan’daki yenilenebilir ayak izinin çarpıcı bir şekilde büyütüldüğünü gösteriyor. Gujarat projesi de dahil olmak üzere CleanMax, Hindistan, Tayland ve BAE’de yaklaşık 350 MW’lık bir mesken güneş enerjisi portföyünün yanı sıra yaklaşık 1,6 GW rüzgar ve güneş enerjisi projesi yürütüyor ve CleanMax’in liderliği, ticari operasyonların başlamasının ardından şirketin geleceği konusunda iyimser.

“Projenin hızlı bir şekilde yürütülmesi ve devreye alınması, endüstri için yeni bir ölçüt belirledi ve Hindistan ve yurtdışındaki ticari, endüstriyel ve kurumsal müşteriler için tercih edilen ortak olma isteğimiz doğrultusunda gelecekteki projeler için kanıtlanmış bir yol oluşturdu.” dedi CleanMax’ta kamu hizmeti ölçeğinde yenilenebilir projelerin baş işletme sorumlusu Albay Narendra Verma.

Haber, Hindistan yenilenebilir enerji sektöründeki büyük ilgiyi takip ediyor. Geçen hafta, ReNew Power ve Gentari Renewables India, Hindistan’da 5GW’lık yeni yenilenebilir kapasite geliştirmek için bir ortak girişim kurdu ve Hindistan’ın iklim hedeflerine ulaşması için sektördeki tutarlı özel yatırım hayati önem taşıyor. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, Hindistan geçen yıl 18 GW’lık güneş enerjisi PV kurulumu yaptı, bu bir önceki yıla göre neredeyse %40 daha fazla ve yıllık güneş ihalelerinin kapasitesini 40 GW’a çıkarmayı planlıyor.

KAYNAK