112 Dönümlük Arazi için Tarım GES

Güneş enerjisi santrali kurulacak 112 dönümlük bir tarım arazisi için teklifler açıklandı. Pathfinder Clean Energy’nin planı, Paulton köyü ile Midsomer Norton, Somerset arasındaki 13 farklı alana tarım GES kurulmasını ve 26 MW kapasiteye sahip olması bekleniyor. Plan şu anda ön uygulama aşamasındadır.

Pathfinder proje hakkında şunları söyledi: “Güneş panelleri, ağdaki evlerde ve işyerlerinde kullanılmak üzere yerel dağıtım ağına beslenecek olan gündüz saatlerinde elektrik üretecek.” Paneller çimden 3m yüksekte olacak ve şirket, operasyon sırasında koyunların altlarında otlamasına izin verilmesini planladıklarını da sözlerine ekledi.

Tarım GES’in şu anda 40 yıla kadar çalışması planlanıyor ve site, geliştirmenin işletme ömrünün sonunda tarımsal kullanıma geri döndürülecek. Firma, “Çitler, tarla kenarları ve ağaçlar büyük ölçüde etkilenmeyecek ve bu nedenle yarasalar ve birçok kuş türü için habitatlar rahatsız edilmeyecek” dedi.

Çitlerin güneş enerjisi santralini “çoğunlukla koruyacağını”, sahada talebin düşük olduğu dönemlerde üretilen gücün depolanabileceğini ve en yoğun zamanlarda Ulusal Şebekeye beslenebileceğini söylediler.

KAYNAK